Strona główna Lifestyle Dom Jak najlepiej zaplanować praktyczną garderobę?

Jak najlepiej zaplanować praktyczną garderobę?

132
0
organizacja garderoby
Kiedy mamy więcej miejsca, możemy pokusić się o zorganizowanie garderoby lub przynajmniej dużej szafy | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wiele kobiet ma problem z odpowiednim zaplanowaniem swojej szafy czy garderoby tak, aby była praktyczna i funkcjonalna. Kobietom zależy na tym, żeby miejsce przechowywania ich ubrań i obuwia było przejrzyste, idealnie prezentowało zawartość i zapobiegało jej niszczeniu. Jak to zrobić? W tym artykule zaprezentujemy kilka praktycznych tricków, jak odpowiednio zaplanować szafę lub garderobę oraz wskażemy najczęściej popełniane w tym zakresie błędy, których należy unikać.

Ogranicz ilość ubrań

Ta rada dotyczy szczególnie kobiet, które nie mają zbyt wiele miejsca w mieszkaniu na wielką garderobę. Mimo że wydawać się to może nie do przejścia, jest bardzo łatwe. Kiedy przyjrzymy się swoim ubraniom i butom, szybko okaże się, że wiele z nich założyliśmy tylko raz czy dwa razy. Są jednak nie zniszczone, dlatego ich nie wyrzucamy. Jednak prawdopodobieństwo ponownego ich założenia jest bardzo małe. Warto więc oddać komuś lub sprzedać takie rzeczy, aby nie zajmowały niepotrzebnie miejsca.

Podziel szafę na sekcje

Kiedy mamy więcej miejsca, możemy pokusić się o zorganizowanie garderoby lub przynajmniej dużej szafy. Ważne, żebyśmy stworzyły w niej odpowiednie sekcje na nasze ubrania.

  1. Ubrania codzienne – w tej sekcji powinny znaleźć się ubrania, z których korzystamy codziennie tworząc stylizacje do pracy, do szkoły, na wyjścia ze znajomymi na kawę, do kina.
  2. Ubrania na specjalne okazje – tam umieśćmy strojne sukienki na wesela, Sylwestra, eleganckie kombinezony, które zakładamy już rzadziej, tylko na wyjątkowe okazje.
  3. Ubrania sportowe – mimo trwającego już długo trendu łączenia w stylizacjach elegancji ze sportem, w szafie radzimy je oddzielić. To sprawi, że wszystko będzie bardziej przejrzyste i poukładane, a wychodząc na siłownię, nie będziemy musiały szukać bluzy pomiędzy marynarkami i jedwabnymi bluzkami.
  4. Ubrania „po domu” – najważniejsze jest, abyśmy zastanowiły się, ile tak naprawdę nam ich potrzeba. Często chodzimy w 2-3 zestawach, a mamy ich o wiele więcej.
  5. Szuflady – to idealne miejsce na przechowywanie bielizny czy strojów kąpielowych.
  6. Półki – są niezbędne do przechowywania torebek, kapeluszy i ubrań, które na wieszakach mogłyby się rozciągnąć np. ciężkich wełnianych swetrów. Radzimy jednak używać ich jak najrzadziej i korzystać z wieszaków.

Zawieś wszystko na wieszakach

Nie dosłownie wszystko, ale wszystko co tylko się da. Wieszaki sprawiają, że łatwiej jest nam zapanować nad porządkiem w szafie. Możemy bez problemu przesuwać ubrania wiele razy, żeby je obejrzeć. Natomiast wyjmując z półki np. spodnie, które znajdują się na samym dnie stosu ubrań, łatwo możemy naruszyć całą jego „konstrukcję” i zapewnić sobie konieczność ponownego układania w szafie. Samo składanie ubrań zabiera niepotrzebnie czas. Ponadto ubrania ułożone jedno na drugim gniotą się i niszczą. Ważne, żeby wszystkie wieszaki były takie same. Dzięki temu ubrania nie będą chować się jedne za drugimi. Co najistotniejsze, na jednym wieszaku musi wisieć tylko jedno ubranie. To również wpłynie na szybkość znalezienia odpowiedniego elementu stroju oraz porządek w garderobie.

Uporządkuj ubrania kolorami

Ta prosta zasada sprawia, że dużo łatwiej i szybciej możemy skompletować cały outfit. Jest to pomocne szczególnie rano, kiedy szykujemy się do pracy i zależy nam na czasie, ale jednocześnie na dobrym wyglądzie. Załóżmy, że wybieramy sobie na dziś czerwoną spódnicę. Wiemy, że będzie do niej pasować coś czarnego. Nie musimy więc przeglądać całej szafy, a tylko sekcję z czarnymi rzeczami, aby wybrać najbardziej pasującą fasonem bluzkę lub marynarkę.

Używaj gadżetów do organizacji w szafie

  • Prawidła na buty – chodzi tutaj o prawidła zainstalowane na specjalnym organizerze, swego rodzaju statywie. Możemy na nie założyć takie buty jak np. czółenka na szpilce, które nie są na tyle stabilne, aby ustawiać je na półkach. Takie rozwiązanie zapewni widoczność i dostępność butów, a także pozwoli zachować ład w szafie.
  • Organizery do szuflad – dzięki nim bez problemu rozdzielimy bieliznę czy akcesoria, ale również biżuterię. Żadna z nas nie lubi poplątanych ze sobą łańcuszków.
  • Worki na torebki – wykonane są z tkaniny i zabezpieczą przed kurzem i zadrapaniami torebki, których obecnie nie używamy.

Materiał partnera zewnętrznego