Każdy właściciel domu jednorodzinnego czy mieszkania chce, aby wszystkie pomieszczenia w nim były perfekcyjnie zaaranżowane i przyozdobione. Chodzi tutaj głównie o to, jak czujemy się we własnym miejscu zamieszkania, ale i jak zareagują na niego nasi potencjalni goście. Z pewnością nie raz zaprosimy kogoś na przysłowiową kawę, a słysząc z ust gościa szereg komplementów dotyczących pomieszczeń poczujemy się bardzo miło. 

Do jednego obszaru przykłada się z reguły nieco więcej uwagi. Chodzi mianowicie o salon. To w nim przesiadujemy po pracy z rodziną i oglądamy ulubione seriale w telewizji, ale też przyjmujemy wszystkie przybyłe do nas osoby.

O czym należy pamiętać w przypadku wystroju salonu?

Wymyślenie przez nas samodzielnej aranżacji zajmie nam dłuższą chwilę, a w tym celu warto wybrać się do sklepów i tam szukać inspiracji. Można również skorzystać z usług projektantów wnętrz, jednak jest to nieco droższa opcja. Uznajmy jednak, że zdecydowaliśmy się stworzyć wystrój na własną rękę. W tym wypadku istnieje kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać.

Pierwszą z nich jest wzięcie pod uwagę wszystkich, istotnych cech pomieszczenia. Musimy przepatrzeć go pod kątem długości i szerokości, wymiarów ewentualnych wnęk, czy chociażby znajdujących się na fragmentach ścian kaloryferów i okien. Na podstawie tych wymiarów będziemy szukać odpowiednich mebli tak, aby nic nie było przez coś zasłonięte. 

Jakie stosujemy kolory i meble?

Początkowo pamiętajmy, że najgorszym, co możemy zrobić jest zakupienie nadmiernej ilości elementów. Aktualnie w pomieszczeniach bardzo ceni się ich przestronność, a jednocześnie pełną funkcjonalność. Z tego względu, w salonie nie powinna znajdować się zbyt duża ilość mebli. Kiedy już musimy upchnąć jakąś szafę najlepiej, aby wykorzystać do tego dostępną wnękę, gdyż w ten sposób nie stracimy wiele na powierzchni. Od dłuższego czasu bardzo modne są meble w stylu norweskim czy skandynawskim. Przykładowa komoda skandynawska umieszczona w salonie, świetnie wypełni zapotrzebowanie na mebel, nie wprowadzając przy tym przesytu.

W kwestii kolorów trzeba powiedzieć sobie, że topowymi i szczególnie pasującymi do wystroju skandynawskiego jest biel i szary. Ponadto, do mody wracają tapety, więc również można skorzystać z tej możliwości na jednej ze ścian. Nie starajmy się wprowadzać niepotrzebnego kontrastu, który tylko będzie zakłócał spokojną atmosferę w pomieszczeniu.

komody witryny
Nie starajmy się wprowadzać niepotrzebnego kontrastu, który tylko będzie zakłócał spokojną atmosferę w pomieszczeniu | fot.: materiał partnera

Skąd czerpać inspiracje?

Wiadomo, że czasami robiąc coś dla siebie zdarzy się nam podpatrzeć, jak wygląda to u innych. O ile nie podkradamy pomysłu w całości, o tyle lekkie zainspirowanie się jest nawet wskazane. Najprostszym przykładem czerpania inspiracji może być wybranie się w gości. Odwiedzając swoich znajomych czy rodzinę w ich domu z pewnością będziemy w stanie napatrzeć się na wystrój ich wnętrz, a może i zaczerpnąć mały procent pomysłu z ich projektu. 

Oprócz tego, świetną możliwością jest również internet czy katalogi znajdujące się w sklepach meblowych. Pomocna może być również sama ekspozycja sklepowa, gdzie na żywo widzimy całe wnętrze i wyobrażamy sobie, co z tego będzie świetnie pasować dla nas.

Materiał partnera