Strona główna Lifestyle Dom Jak dobrać materac dwuosobowy dla osób o różnej wadze?

Jak dobrać materac dwuosobowy dla osób o różnej wadze?

1145
0
Wybór materaca dla pary
Przyjmuje się, że minimalna szerokość materaca dla dwóch osób wynosi 140 cm przy długości 200 cm. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zakup idealnego materaca dla pary to prawdziwe wyzwanie. Szczególnie w przypadku, gdy osoby, które będą na nim spały, bardzo różnią się pod względem wagi.

Skorzystaj z naszych podpowiedzi i poznaj sposoby na stworzenie wygodnego miejsca do spania dla dwojga.

Jakie wymiary materaca dla pary polecają specjaliści

Przyjmuje się, że minimalna szerokość materaca dla dwóch osób wynosi 140 cm przy długości 200 cm. Są to jednak stosunkowo niewielkie wymiary przeznaczone tylko dla osób, które lubią spać blisko siebie. Najczęściej poleca się parom materac o wymiarach 160 cm x 200 cm. Istnieje też trzecia możliwość, materac o szerokości 180 cm przy długości 200 cm. Jest to jednak naprawdę duży rozmiar, wybierany przeważnie przez osoby, które potrzebują większej przestrzeni.

Dwa materace dla pary – jak je dobrać?

Jeśli chcemy przygotować łóżko dla dwóch osób o różnej wadze, najprostszą metodą będzie zakup dwóch materacy kieszeniowych o szerokości 80 cm, co łącznie da nam szerokość 160 cm. W takim wypadku każda z osób może dobrać materac odpowiadający masie jej ciała.

Niestety, takie rozwiązanie ma pewną wadę. Materace kieszeniowe posiadają dookoła dziesięciocentymetrowy pas wykonany z pianki, bez podparcia sprężyn. Oznacza to, że po złożeniu, na środku łóżka będzie znajdować się 20 cm pas bardzo miękkiego materaca. Nie jest to problem, jeśli używamy łóżka tylko do leżenia. Jeśli jednak lubisz na nim siedzieć, wówczas może się okazać, że materac po środku się zapada.

Dwa sposoby na jeden materac dla pary

Alternatywą dla zakupu dwóch materacy jest wybór jednego materaca dwuosobowego o dwóch stopniach twardości. W takim wypadku można przetestować, które z was woli spać na której części. Po tygodniu wspólnego spania, możecie odwrócić materac, tak, aby każde z was wypróbowało jego drugą połowę. Dzięki temu oboje będziecie mieli możliwość wyboru. W takim wypadku jednak musicie kupić materac dwustronny.

Inne rozwiązanie to inwestycja w jeden materac dopasowany do ciężaru lżejszej osoby. Najlepiej, aby był to model multipocket. Jest to materac nieco sztywniejszy od klasycznego, ponieważ posiada dwa razy więcej sprężyn. Dzięki temu, nawet produkt o twardości dopasowanej do mniejszej wagi, pozwoli czuć się komfortowo cięższej osobie.


Materiał partnera zewnętrznego