Strona główna Lifestyle Dom Jak dobrać firany do pomieszczenia?

Jak dobrać firany do pomieszczenia?

232
0
dekoracyjne firany w salonie
Zakup odpowiedniego materiału może nie tylko ochronić nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, ale również wpłynąć na wygląd naszego salonu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Firany to jeden ze sposobów na zaaranżowanie okna. Zakup odpowiedniego materiału może nie tylko ochronić nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, ale również wpłynąć na wygląd naszego salonu. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze firan?

  1. Firany na metry – jak zmierzyć materiał?
  2. Jak dobrać zasłony i firanki do pomieszczenia – rodzaj i wzór?

Firany na metry – jak zmierzyć materiał?

Firany na metry dostępne na stronie kasandra.com.pl to idealny wybór do każdego pomieszczenia. Dzięki dużej różnorodności tkanin każdy klient znajdzie coś dla siebie. Jeśli chcemy kupić firany na metry, powinniśmy odpowiednio wymierzyć potrzebną ilość materiału. Jak to zrobić? Przede wszystkim musimy zmierzyć wysokość okna. Firanki nie mogą być ani za długie, ani za krótkie. To ile metrów materiału trzeba kupić, jet zależne między innymi od tego, jak ma wisieć firana. Dlatego zanim wymierzymy wszystkie długości i szerokości, przemyślmy, jak chcemy upiąć materiał. Wysokość tkaniny przeznaczonej na firany powinna być mierzona od połowy żabki do miejsca, w którym firana będzie się kończyć. Firany do parapetu najczęściej kończą się około 1,5 cm nad parapetem, lub 5 cm poniżej. Wszystko zależy też od tego, czy pod oknem znajduje się grzejnik. Jeśli tak, to lepiej go nie zasłaniać, żeby nie utrudniać dostępu do pokręteł. Pamiętajmy także o tym że jeśli chcemy udrapować materiał, to trzeba go kupić więcej. Pod koniec mierzenia najlepiej dodać około 20 cm do liczby, która nam wyszła. Będzie to odpowiedni zapas na eleganckie i estetyczne zakończenie. Jeśli obawiamy się, że materiału zabraknie, to zawsze warto kupić jeszcze więcej.

firany do salonu

Jak dobrać zasłony i firanki do pomieszczenia – rodzaj i wzór?

Kupując materiał na firanki, musimy zastanowić się, co pasuje do ogólnego wystroju danego pomieszczenia. Koronkowe, bogato zdobione tkaniny w nowoczesnym i minimalistycznym salonie będą pasowały jak przysłowiowy kwiatek do kożucha. Dlatego warto dokładnie przemyśleć kwestie materiału, koloru oraz wzorów. W tradycyjnych pomieszczeniach sprawdzą się haftowane bądź ażurowe tkaniny. W nowoczesnych przestrzeniach lepiej zrezygnować z romantycznych kwiatów. Lepiej postawić na jednolite firanki. Warto także pamiętać, że firany do salonu powinny różnić się na przykład od tkaniny na firanki do kuchni. Firanki w kuchni muszą być wykonane z materiałów, które łatwo się czyści, a plany z nich łatwo schodzą. W kuchni mogą się bowiem zdarzyć różne, nieprzewidziane wypadki. Coś się może wylać lub wysypać i poplamić tkaninę wiszącą na oknie. Dlatego warto obierać firany także pod kątem pomieszczenia, w jakim będą się znajdować.


Materiał partnera zewnętrznego