Nie od dziś wiadomo, że aranżacje są tworzone przede wszystkim przez odpowiednie dodatki. To one nadają stylizacji charakter i sprawiają, że staje się bardziej interesująca. Salon udekorowany ramkami ze zdjęciami, dywanami i zasłonami jest przytulny i klimatyczny. Sprawia, że ma się chęć poleniuchować przed telewizyjną, albo zdrzemnąć się po długim i stresującym dniu. Innym niezwykle efektownym ozdobnikiem wnętrza są poduszki, które świetnie komponują się z resztą wyposażenia. Warto wiedzieć, co wziąć pod uwagę podczas wyboru takich dodatków, bo jak się okazuje, na rynku dostępne są różne rodzaje poduszek ozdobnych.

Rozmiar poduszek

Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest rozmiar poduszek. Na sofę trzyosobową najlepiej nadają się produkty o rozmiarach 45x45cm lub 50×50. Mniejsze poduszki wyglądają nieproporcjonalnie, a większe zabierają zbyt dużo miejsca. Zestaw wypoczynkowy pokaźniejszych rozmiarów można udekorować poduszkami XXL, wówczas wypełnią one puste miejsce na sofie, zostawiając jednocześnie odpowiednią przestrzeń na wypoczynek. Do kanap jedno lub dwuosobowych najlepiej pasują produkty o wymiarach 40x40cm, są to jedne z najmniejszych poduszek, które stanowią świetną dekorację, ale nie zagracają sofy.

Kształt poduszki

Podczas wyboru ważny jest również kształt poduszek. Najpopularniejsze są te kwadratowe, ale na rynku dostępne są również prostokątne, okrągłe, albo w kształcie wałka. Wszystko zależy od przeznaczenia poduszki. Jeśli główną jej funkcją będzie dekoracja z powodzeniem można wybrać wersję kwadratową. Te modele świetnie sprawdzają się również jako podpora pleców. Poduszki prostokątne służą najczęściej do wygodnego podparcia niższych partii pleców, albo szyi. Wałki doskonale sprawdzają się na sofach skórzanych, bo nie ześlizgują się na podłogę i bardzo dobrze podbierają lędźwie. Poza tym, trzeba wziąć pod uwagę aspekt estetyczny. Użycie kilku jednakowych poduszek w tym samym kształcie i rozmiarze będzie sprawiało wrażenie nudnej stylizacji. Dzięki różnym typom produktu, będzie można ułożyć je na wiele sposobów, co zdynamizuje efekt i sprawi, że sofa będzie wyglądała nowocześnie i oryginalnie. Wiele ciekawych propozycji poduszek znajduje się w sklepach internetowych jak np.: https://www.indelo.pl/poduszki-dekoracyjne-cat-36. Firmy prowadzące sprzedaż online przedstawiają swoje produkty w przykładowych wizualizacjach, co zdecydowanie ułatwia wybór.

Materiał poszewki

Poduszka może być pokryta różnego rodzaju materiałem. Wybór zależy od naszych preferencji i oczekiwań. Bawełniana poszewka jest miękka w dotyku, oddychająca i przyjazna dla środowiska. Poza tym, posiada odporność na zagniecenia, co ułatwia jej utrzymanie. Innym typem tkaniny jest poliester. Charakteryzuje się on niska ceną i wytrzymałością, ale to sztuczna tkanina, która nie oddycha i rozkłada się nawet 1000 lat. Poszewki lniane są wykonane z naturalnych włókien, dobrze wyglądają, ale konieczne jest ich prasowanie. Bardziej luksusowymi materiałami są satyna, jedwab i aksamit. Każdy z nich jest delikatny i miękki w dotyku, ale wymaga uważnej i regularnej pielęgnacji.


Materiał partnera zewnętrznego