Nie trzeba nikogo przekonywać, że to właśnie pokój dzienny jest sercem każdego domu. Dlatego należy urządzić go w taki sposób, aby stanowił zwieńczenie i „ukoronowanie” aranżacji całego mieszkania. W związku z tym, że relaksujemy się w nim w wolnym czasie, a także przyjmujemy gości, trzeba zadbać o odpowiednią atmosferę i wyposażenie. Oto kilka wskazówek, które ułatwią wybór mebli do salonu.

Właściwe wyposażenie będzie dopasowane do wielkości pomieszczenia, koloru ścian i podłóg, oraz stylu, w jakim chcemy urządzić całość. Przed zakupem i wstawieniem mebli do pokoju oceńmy jego gabaryty. Wybrane przedmioty nie powinny być zbyt duże i nie mogą przytłaczać wnętrza. Muszą wpisywać się w jego rozmiar i zapewniać wystarczającą ilość miejsc do siedzenia oraz przechowywania. Dlatego najważniejszą zasadą jest dopasowanie wyposażenia do rozmiaru pokoju, a nie odwrotnie. Również kolorystykę dobierzmy w taki sposób, aby nie stworzyć efektu chaosu. Dla bezpieczeństwa najlepiej zestawić ze sobą podobne, zbliżone odcienie. Jeżeli jednak decydujemy się na całkowicie ciemne lub intensywne kolorystycznie podłogi oraz ściany, najlepiej wybrać do nich coś kontrastującego, np. jasne, subtelne meble.

Pamiętajmy też, że w większości przypadków sprawdza się zasada: im mniej, tym lepiej. Nie możemy zawalić pokoju masą przedmiotów. W takim otoczeniu nasz umysł nie odpoczywa, a to w końcu sprzyjanie relaksowi jest jedną z głównych funkcji każdego salonu. Obecnie bardzo modne są rozwiązania minimalistyczne, opierające się na wyborze dobrych jakościowo mebli, które stanowią ozdobę same w sobie. Dlatego unikajmy nadmiaru rzeczy. Jest to również bardzo praktyczne, ponieważ sprzątanie uporządkowanych, urządzonych minimalistycznie wnętrz jest znacznie łatwiejsze.

Jakich mebli nie może zabraknąć w Twoim salonie?

Najważniejsze elementy wyposażenia to oczywiście ława lub stół, kanapa, oraz szafka RTV. Oprócz tego często dokupuje się dopasowaną komodę, szafkę, fotele, pufy, lub wiszące półki. Jeżeli chcemy wprowadzić któryś z tych mebli do swojego salonu, powinniśmy wcześniej rozplanować i rozpisać na kartce ich dokładne rozmieszczenie. W przypadku kanapy warto zdecydować się na model rozkładany, z możliwością spania. Do dużych wnętrz pasują przede wszystkim wygodne narożniki, a w małych lepiej prezentują się minimalistyczne sofy. Ława powinna być dobrana do wysokości kanapy – nie może być zbyt niska ani zbyt wysoka.

king-białoczarny
Pamiętajmy też, że w większości przypadków sprawdza się zasada: im mniej, tym lepiej. | fot.: domtech24.com

Szafki RTV stanowią drugi, zaraz po kanapie, najważniejszy punkt każdego salonu. Zazwyczaj to właśnie na nich skupia się wzrok gości i domowników. Szafkę należy dopasować do reszty wyposażenia. W przypadku aranżacji w stylu skandynawskim może być to stonowany, minimalistyczny model z elementami bieli, taki jak KAMPANIA; w nowoczesnym – czarno-biała, designerska ADRARA o geometrycznym kształcie; a w aranżacji klasycznej – drewniana szafka CARGO w przytulnym, ciepłym odcieniu sonoma. Do mebli RTV należy dobrać resztę wyposażenia, czyli przynajmniej jedną dodatkową szafkę, komodę, lub wiszące półki. Przy zakupie mebli do salonu powinniśmy więc kierować się stylistyczną i kolorystyczną spójnością. W ten sposób bez problemu stworzymy modne i funkcjonalne wnętrze.


Materiał partnera zewnętrznego