Wrocław to miasto z długą historią, bogatą ofertą kulturalną i wieloma możliwościami rozwoju kariery. Ale czy dobrze się tu mieszka? Dziś sprawdzamy, co czyni stolicę Dolnego Śląska jednym z miast, gdzie każdy może poczuć się jak u siebie. Wrocław zaskakuje przede wszystkim harmonijnym połączeniem tradycji z nowoczesnością, walorami urbanistycznymi oraz ekologicznymi rozwiązaniami, które mieszkańcy wdrażają w życie.

Miasto Spotkań

Historia Wrocławia sięga czasów rzymskich, gdy w okolicach dzisiejszej stolicy Dolnego Śląska powstawały pierwsze osady. Dziś to metropolia z charakterem. Centralnie położony rynek nigdy nie zasypia, a miasto rozwija się pod każdym względem. Co roku powstają nowe atrakcyjne wizualnie budynki w śródmieściu i w dzielnicach położonych nieco dalej od rynku. Dzięki tym inwestycjom wrocławianie nie tylko bez trudu znajdą dobrze płatną pracę, ale każdego dnia mogą korzystać z obiektów takich jak nowe instytucje kultury, centra handlowe, lokale usługowe, czy zaprojektowane ze smakiem mieszkania deweloperskie. Wrocław zasługuje na miano Miasta Spotkań (hasło promocyjne miasta, przyjęte w 1998 roku) nie tylko ze względu na to, że łączy różne kultury, lecz również dlatego że nowoczesne budynki harmonijnie współwystępują tu z historycznymi kamienicami.

Miasto tętniące życiem

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, który miasto uzyskało w 2016 roku, w zasadzie nikogo nie zdziwił. Wrocław pracował na to miano bardzo ciężko, dbając o bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową. Nowe Horyzonty to jeden z najbardziej znanych festiwali filmowych w Polsce, a w mieście dzieje się bardzo wiele – duże imprezy kulturalne, sportowe i naukowe odbywają się właściwie co tydzień. Mieszkańcy mogą odwiedzić jedno z dziesiątków kin, teatrów czy muzeów. Do wyjścia z domu zachęca między innymi unikatowa w skali kraju sieć stu mostów i trzydziestu trzech kładek umożliwiających piesze przeprawy. Wieczorne spacery są jeszcze bardziej atrakcyjne, gdy uda nam się zaplanować trasę tak, aby zobaczyć, jak atrakcyjne wizualnie są pokazy fontanny multimedialnej na tyłach Hali Stulecia lub przekonać się, jakie wrażenie robi oświetlone nadbrzeże Odry z iluminacjami na mostach i budynkach.

Miasto zrównoważone

Wrocław to również miasto przyszłości – jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie ekologię traktuje się naprawdę serio, a idea zrównoważonego rozwoju jest czymś więcej niż tylko pustym hasłem. Wszechobecne rowery miejskie mogą już prawie nikogo nie dziwić, skoro wrocławskie stanowisko Oficera Rowerowego zostało ustanowione w Urzędzie Miejskim ponad dekadę temu. Miasto słynie też z niedrogiej i sprawnie działającej komunikacji miejskiej (bilet jednorazowy kosztuje 3,40 zł i jest tańszy niż chociażby w Krakowie czy w Warszawie). Wrocławianie pokazują, że barwne życie miejskie może harmonijnie toczyć się z poszanowaniem natury. To nastawienie widać na każdym kroku: od dużych inwestycji miejskich, aż po nowo powstające mieszkania deweloperskie. Wrocław to jedno z tych miast, gdzie osiedla mieszkaniowe z rynku pierwotnego oferują zarówno dobre lokalizacje, jak i tereny rekreacyjne, dzięki którym można odpocząć tuż koło domu.


Materiał partnera zewnętrznego