Przyszedł czas na odpowiedzialne podejście do ochrony środowiska i zaprzestanie działań, które w największym stopniu zaburzają równowagę w przyrodzie. Takie hasła słyszy się już nie tylko wśród ekologów, podejmują je również przedstawiciele władzy oraz liczni obywatele. Znaczenie mają także niewielkie jednostkowe zmiany, grunt by miały szeroki społeczny zasięg. Pierwszym krokiem w stronę bezpieczniejszej planety może być postawienie na okna energooszczędne.

Okna energooszczędne w liczbach

Współczynnik przenikania ciepła (U

  1. w) to najważniejsze kryterium, decydujące o energooszczędności danego okna. Z biegiem lat okna energooszczędne podlegając coraz surowszym przepisom prawa. Zaostrzane normy koncentrują się na obniżaniu wspomnianego współczynnika izolacyjności. Aktualnie do sprzedaży dopuszczane są modele o U

w = 1,1 W/ (m2.K), ale już za dwa lata producenci stolarki okiennej zostaną zobligowani do obniżenia U

w do 0,9 W/ (m2.K).

Liczby te niewiele powiedzą laikowi, wybierającemu po raz pierwszy komplet okien do swojego domu. Niemniej jednak w pierwszej kolejności powinien on pytać sprzedawcę o modele energooszczędne. One już dzisiaj wykonywane są w technologii, zapewniającej dodatkową ochronę przed stratami ciepła.

Wśród naszych klientów da się zaobserwować rosnącą świadomość ekologiczną. Zależy im, by montowane w ich domach okna energooszczędne naprawdę sprzyjały środowisku. W ofercie posiadamy profile i pakiety szybowe, spełniające zaostrzone normy w zakresie izolacyjności. Kupujących nie trzeba do nich szczególnie przekonywać. Rozumieją, że gospodarstwo domowe o niższym zapotrzebowaniu na energię oznacza mniejszy ślad węglowy całej rodziny. To także oszczędności na kosztach ogrzewania – wyjaśnia konsultant producenta okien Hensfort.

Jeżeli kogoś nie przekonała dotychczas ekologia, trafią do niego zapewne argumenty ekonomiczne.

Przyszłość okien energooszczędnych

Jak to z przyszłością bywa, można jedynie pokusić się o mniej lub bardziej trafione przewidywania. Okna energooszczędne będą zapewne zyskiwać na znaczeniu. W Polsce kwestie ochrony środowiska długo były traktowane po macoszemu, jednak zwłaszcza młode pokolenia starają się wdrażać zasady ekologii. Do przyjmowania proekologicznych postaw zachęcają liczne akcje promocyjne.

Na szczęście do świadomości społecznej coraz częściej przenikają informacje potwierdzające, że ochrona środowiska bywa bardzo opłacalna. Dowodzi tego chociażby fotowoltaika. W wielu polskich domach i zakładach produkcyjnych montaż paneli fotowoltaicznych przełożył się na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Okna energooszczędne pozwolą natomiast zaoszczędzić na ogrzewaniu. Szczelne profile ochronią przed wnikaniem smogu do wnętrz, a nowoczesne szyby ułatwią ogrzanie pomieszczeń w chłodniejsze miesiące.

Biorąc to wszystko pod uwagę, z dużą dozą pewności można wróżyć świetlaną przyszłość energooszczędnej stolarce okiennej. Wydaje się, że współcześni ludzie nie mają wyjścia. Muszą zmienić swoje podejście do przyrody i przestać traktować ją jedynie w kategoriach przyjemnych dla oka obrazków z wakacji. Równowaga naturalna to warunek przetrwania ludzkości, zatem już dzisiaj każdy świadomy i odpowiedzialny obywatel powinien zwrócić się ku rozwiązaniom sprzyjającym ochronie środowiska. Energooszczędny równa się ekologiczny, dlatego warto inwestować w produkty, które pozwolą zmniejszyć własne zapotrzebowanie na energię.


Materiał partnera zewnętrznego