Czas mija i bywa, że misternie urządzane przez nas mieszkanie po prostu przestaje się nam podobać. Trendy się zmieniają i nowa moda sprawia, że wnętrza, w których przebywamy na co dzień mogą wymagać odświeżenia stylizacyjnego. Czas więc na metamorfozę mieszkania. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach istotny jest pomysł i nawet niewielka zmiana może wywołać ogromny efekt. Ważne, aby nasza koncepcja była przemyślana i doskonale komponowała się z aranżacją całego mieszkania. Wybierzmy jedną ze ścian w pomieszczeniu i dokonajmy cudu niewielkim nakładem!

Betonowa ściana – pełen inspiracji sposób na modernistyczne wnętrze

Celowy efekt jakby niewykończenia. Prostota i minimalizm. W świecie ogólnodostępnych dekoracji różnego typu, bywają wśród nas tacy, którzy skłonni są zapłacić nawet spore pieniądze za uzyskanie wnętrzarskiej pustki. Pustki oczywiście tylko z pozoru. Doświadczeni architekci wnętrz wiedzą najlepiej o tym, że tak naprawdę mniej znaczy więcej. Tak powstała koncepcja tworzenia domów przy wykorzystaniu surowego betonu. Decydując się na betonową ścianę w mieszkaniu, trzeba mieć koniecznie na względzie efekt surowości, jaki z pewnością ona wywoła. Beton nie lubi konkurencji w postaci zbytnich ozdób, czy też namiętnej kolorystyki. Betonowa ściana najlepiej czuć będzie się wśród zgaszonych barw i minimalizmu w najmocniejszym wydaniu. Proste bryły mebli,  surowe dekoracje i przestronność. Tak, betonowa ściana to idealny pomysł na odświeżenie dużego pomieszczenia.

Ściana z cegły w stylu loft

Wielbiciele ultranowoczesnego stylu, który opanował współczesne mieszkania z pewnością nie będą taką koncepcją w ogóle zainteresowani. Ceglana ściana wymaga bowiem zaprzyjaźnienia się z tradycjonalizmem. Modernistyczne mieszkanie całe w bieli wyglądałoby z ceglaną ścianą po prostu nieco śmiesznie. Cegła kocha ciemne barwy i barowy klimat. Nocne lampki, granatowe zasłony i ciemno-brązowe, skórzane fotele. Idealnie przy cegle wygląda ciemna podłoga. Z ceglaną ścianą świetnie komponują się różnego typu obrazy oraz nastrojowe kinkiety. Jest to zdecydowanie opcja dla romantyków i artystycznych dusz, którzy kochają tajemnicze wnętrza, w których sporo się dzieje. Postawić możemy również na klimaty industrialne. W tym jednak przypadku z oczywistych względów całe pomieszczenie będzie wymagało odmiany, a nie tylko ściana.

Drewniane panele na ścianę – stylizacyjny hit

Drewno to niezwykły materiał, który przede wszystkim potrafi ocieplić wnętrze i dodać mu sporo przytulności. Drewniane panele ścienne to właśnie doskonały pomysł na odmianę wnętrza dla wszystkich tych, którzy przestaną już czuć się swobodnie w białych przestrzeniach. Zasadą jest, by barwa takich paneli była skomponowana z kolorystyką podłogi. Dla jasnych podłóg wybierajmy więc jaśniejsze odcienie drewnianych paneli ściennych. Ciemne podłogi będą potrzebowały z kolei mocnej barwy drewna na ścianie. Uważajmy z nadmiarem dekoracji, gdyż drewno na ścianie najlepiej czuje się same ze sobą. Uwielbia za to rozmaite efekty świetlne w postaci na przykład kinkietów, czy dużych lamp podłogowych. Ściana z drewna to idealne tło dla kina domowego w salonie lub też łóżka w sypialni.

Tapety to chyba najbardziej uniwersalny pomysł na zmianę aranżacji wnętrza. Dzieje się tak z tego powodu, że różnorodność wzorów i kolorów tapet po prostu oszałamia. Tapety dostępne współcześnie na rynku są bardzo wysokiej jakości. Łatwo można je umyć i są odporne na uszkodzenia. Potrafią odmienić pomieszczenie w sposób zapierający dech. Pokuśmy się na kontrastową, czarno-białą tapetę w białym wnętrzu i zobaczmy, jak pozytywny efekt może ona wywołać! Nie zapominajmy o tym, że tapeta może również doskonale naśladować wszystkie wyżej wymienione rodzaje ścian. Tapeta imitująca cegłę, beton, a może drewno? Jest to ekonomiczny,a zarazem wysokiej jakości sposób na dokonywanie szybkich zmian aranżacyjnych. A więc do dzieła!


MKO