Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Gdy w końcu dochodzimy do momentu, w którym decydujemy się na zakup, pojawia się podstawowe pytanie: wybrać lokum z rynku wtórnego, czy pierwotnego? Obecnie coraz więcej Polaków decyduje się na tę drugą opcję. Skąd ogromna popularność mieszkań od dewelopera?

Pierwszą i najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście możliwość dostosowania lokum do własnych potrzeb. Często już na etapie budowy możemy zgłaszać swoje uwagi. W ten sposób łatwiej uzyskać mieszkanie o odpowiedniej, nietypowej strukturze, bez inwestowania w trudne przebudowy i czasochłonne planowanie remontu w starym budownictwie. W mieszkaniach deweloperskich często wprowadza się też nowoczesne, o wiele korzystniejsze rozwiązania projektowe, a osiedla są dostosowywane pod konkretny typ klientów: rodziny z dziećmi, szukających spokoju singli, osoby starsze, ludzi młodych. Pod rodzaj inwestora dobiera się także umiejscowienie osiedla, co ma ogromny wpływ na komfort i jakość życia lokatorów.

Mimo że kupując od dewelopera, ponosimy większe koszty, to zupełnie nowe mieszkanie jest o wiele bardziej przyszłościową inwestycją, niż nieruchomość używana. W razie potrzeby takie lokum możemy zdecydowanie łatwiej sprzedać lub wynająć. Szczególnie w większych miastach nowe budynki cieszą się ogromnym powodzeniem. Trzeci powód to znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia ukrytych wad. W nowszym budownictwie pojawia się znacznie mniej usterek, ponieważ reguluje się je w miarę postępowania inwestycji. Gdy coś jest nie tak, możemy wymagać od dewelopera wprowadzenia poprawek. Zwykle zyskujemy też pięcioletnią gwarancję, obowiązującą od momentu zawarcia transakcji. Dzięki temu zapewniamy sobie ochronę w razie ewentualnych niedociągnięć, które wyjdą w czasie użytkowania nieruchomości.

Łatwiejsze uzyskanie kredytu i więcej udogodnień

Czwartą zaletą mieszkań deweloperskich są pewne udogodnienia. Zazwyczaj łatwiej uzyskamy kredyt, gdy wybieramy lokum z rynku pierwotnego, ponieważ dla banku jesteśmy bardziej wiarygodnym klientem. Poza tym obejmuje nas ulga podatkowa – będziemy zwolnieni z opłaty podatku od czynności cywilno-prawnych. Wynosi ona 2% od wartości nieruchomości, dlatego dla droższych lokali jest to prawdziwe odciążenie. Ostatni, bardzo istotny plus takiego mieszkania, to własne, gwarantowane miejsce parkingowe. Ma to szczególne znaczenie zarówno w tych dużych, jak i średniej wielkości miastach, gdzie bezpieczne miejsce do zostawienia samochodu jest na wagę złota. Parking często wchodzi w zakres oferty dewelopera.

Oczywiście przy wyborze odpowiedniej firmy, zwróćmy uwagę na jej dotychczasowe realizacje i wiarygodność. Decydując się na skorzystanie z usług sprawdzonych deweloperów, takich jak AzBudownictwo, zyskujemy pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z umową. Należy zapoznać się ze szczegółowymi warunkami kupna, a także samodzielnie obejrzeć dotychczas zrealizowane inwestycje. Upewnijmy się, że firma dba o mieszkańców nie tylko przed zakupem, ale również po dopięciu transakcji, oraz czy realizuje postanowienia ustawy deweloperskiej.


Materiał partnera zewnętrznego