Aktywny tryb życia oraz dobrze zbilansowana dieta to podstawa zdrowego funkcjonowania. Warto, aby w posiłkach znalazły się naturalne źródła kwasu foliowego, ponieważ organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać witaminy B9. Sprawdź, czego nie powinno zabraknąć w codziennym jadłospisie i dlaczego.

Jaka jest rola folianów w organizmie?

Kwas foliowy należy do grup 13 witamin, które uznawane są za niezbędne – w przeciwnym razie trudno mówić o prawidłowym funkcjonowaniu. Foliany odpowiedzialne są za wiele istotnych procesów w organizmie:

– pomagają w prawidłowej produkcji krwi;

– pomagają w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny

– pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych

– przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia

– pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego

– biorą udział w procesie podziału komórek

– pomagają w prawidłowej syntezie aminokwasów

–  przyczyniają się do wzrostu tkanek matczynych w czasie ciąży

Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu Korzystny efekt występuje w przypadku codziennego uzupełniającego spożycia dawki wynoszącej 400 μg kwasu foliowego przez co najmniej jeden miesiąc przed poczęciem i maksymalnie trzy miesiące po poczęciu.

Wiedza na temat kwasu foliowego i źródeł w pożywieniu przydaje się także w okresie ciąży.

Kwas foliowy – źródła w pożywieniu i nie tylko

Jak dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki folianów, skoro sam ich nie produkuje? Wystarczy urozmaicać dietę i przemycać w niej produkty, które są źródłem witaminy B9. Mogą to być zarówno warzywa, jak i owoce, drożdże, ziarna zbóż, orzechy, rośliny strączkowe, nabiał, mięso czy ryby.

Foliany – źródła pochodzenia roślinnego:

 • warzywa liściaste (zielone) – np. brokuł, szpinak, sałata, szparagi, brukselka (surowe lub krótko gotowane)
 • nasiona roślin strączkowych – np. fasola, groch, soja,
 • owoce i warzywa zawierające witaminę c – np. pomarańcze, kiwi, maliny, papryka, jarmuż, pietruszka,
 • orzechy – np. arachidowe,
 • drożdże, pełne ziarna zbóż i kiełki pszenicy.

Foliany – źródła w produktach pochodzenia zwierzęcego:

 • podroby – np. wątróbka,
 • mleczne napoje fermentowane – np. maślanka, jogurt,
 • sery – np. dojrzewające miękkie i twarde oraz twarogi,
 • jajka (szczególnie żółtko),
 • ryby – np. łosoś, tuńczyk.

Zgodnie z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących przyszła mama powinna przyjmować dawkę 400 – 800µg  kwasu foliowego w zależności od okresu ciąży.

Jeśli dieta to za mało, warto rozważyć przyjmowanie suplementu diety dla planujących ciążę. Takim preparatem jest właśnie MamaDHA Premium+, który zapewnia odpowiednią dawkęDHA, witamin i minerałów, czyli składników, które wspierają organizm kobiety zarówno przed, w trakcie, jak i po okresie ciąży. Należy to jednak skonsultować z lekarzem.

Bibliografia:

 • L. Kapka-Skrzypczak, J. Niedźwiecka, M. Skrzypczak, A. Wojtyła, Kwas foliowy – skutki niedoboru i zasadność suplementacji, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 1, 65-69.
 • K. Banyś, M. Knopczyk, B. Bobrowska-Korcza, Znaczenie kwasu foliowego dla zdrowia organizmu człowiek, Farmacja Polska 2020, 76(2), s.79-87.
 • E. Cieślik, A. Kościej, Kwas foliowy – występowanie i znaczenie, Problemy Higieny i Epidemiologii. 2012; 93(1): 1–7.
 • K. Sikorska-Zimny, Występowanie oraz wpływ kwasu foliowego na organizm ludzki, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVI, 2013, 4, str. 496 – 501.

Artykuł sponsorowany