Strona główna Zdrowie Żel antybakteryjny – kosmetyk czy preparat biobójczy?

Żel antybakteryjny – kosmetyk czy preparat biobójczy?

149
0
HandsClear od NovaClear
Wybierz żel antybakteryjny do rąk z kwasem hialuronowym HandsClear od NovaClear, czyli preparat zarejestrowany jako środek biobójczy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak rozpoznać czy kosmetyk z alkoholem do dezynfekcji dłoni jest kosmetykiem, czy preparatem biobójczym? Otóż okazuje się, że wielu producentów kosmetyków po ogłoszeniu pandemii koronawirusa w Polsce w ekspresowym tempie wprowadziło do sprzedaży środki dezynfekujące.

Skąd przeciętny konsument, trzymając żel odświeżający o właściwościach antybakteryjnych w dłoniach, może dowiedzieć się, czy jest to kosmetyk o działaniu antybakteryjnym, czy preparat biobójczy do dezynfekcji? Okazuje się, że płyny i żele wodno-alkoholowe mogą być produktami biobójczymi albo kosmetycznymi.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej kwalifikacja preparatu jako środek kosmetyczny lub środek biobójczy opiera się na zasadzie case-by-case, czyli w oparciu o cechy, skład, skuteczność produktu oraz jego przeznaczenie, oznakowanie i działanie deklarowane. W związku z tym żele i płyny wodno-alkoholowe mogą być wprowadzone jako produkty kosmetyczne lub produkty biobójcze.

Kosmetyk antybakteryjny a preparat biobójczy do dezynfekcji – poznaj różnice

Płyny i żele wodno-alkoholowe – kosmetyki Płyny i żele wodno-alkoholowe – produkty biobójcze
REGULACJE PRAWNE Rozporządzenie WE 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych Rozporządzenie 528/2012 dotyczące produktów biobójczych
GŁÓWNE ZADANIE PRODUKTU – codzienna higiena,

– oczyszczanie i odświeżanie skóry,

– mycie, również bez użycia wody,

– przeznaczony najczęściej do skóry dłoni,

– dezynfekcja dłoni, pomieszczeń i powierzchni
ZAWARTOŚĆ ALKOHOLU 60-80% etanolu 60-80% etanolu
INFORMACJE O PRODUKCIE Na kosmetykach nie można deklarować działania bakteriobójczego, wirusobójczego i dezynfekcyjnego. Produkty biobójcze do dezynfekcji nie służą do celów pielęgnacyjno-kosmetycznych skóry. Często znajdują się na nich deklaracje typu „zabija zarazki i bakterie”
KONIECZNOŚĆ REJESTRACJI Zgłoszenie do CPNP. Brak numeru pozwolenia na etykiecie – produkt kosmetyczny nie podlega procedurze udzielania zezwoleń na obrót produktem biobójczym. Rejestracja w URPL, uzyskanie pozwolenia. Numer pozwolenia na obrót produktem biobójczym musi znajdować się na etykiecie produktu.
SKŁAD NA OPAKOWANIU Na opakowaniu kosmetyków znajduje się skład w międzynarodowej nomenklaturze INCI Na opakowaniu wymienione są substancje czynne
PIKTOGRAMY brak posiada piktogramy – wykrzyknik i produkt łatwo palny.

 

Żel antybakteryjny i preparat biobójczy do dezynfekcji – skuteczność działania

Warto podkreślić, że w przypadku kosmetyków antybakteryjnych ich skuteczność działania przeciwko konkretnym szczepom drobnoustrojów nie jest potwierdzana ani deklarowana. W związku z tym producenci kosmetyków antybakteryjnych nie mogą zapewnić gwarancji skuteczności działania, jak to jest w przypadku preparatu biobójczego. Produkt kosmetyczny jest badany pod kątem skuteczności odświeżania, oczyszczania czy nawilżania.

Może mieć także potwierdzone działanie antybakteryjne (hamujące rozwój bakterii). Mimo zawartości etanolu działanie dezynfekcyjne nie jest jednak potwierdzane ani weryfikowane, gdyż nie jest to deklarowaną funkcją produktu. Drugorzędową funkcją kosmetyku (deklarowaną i potwierdzaną) jest częściowa redukcja flory bakteryjnej np. w procesie mycia rąk, zarówno
z użyciem, jak i bez użycia wody.

Natomiast z uwagi na bezpieczeństwo publiczne skuteczność dezynfekcyjna preparatu biobójczego musi być potwierdzona specjalnymi badaniami przeprowadzanymi wg. metodologii opisanej w normach i przepisach biobójczych. Na przykład, dla działania wirusobójczego skuteczność działania musi być potwierdzona zgodnie z normami europejskim: EN 14476:2013, EN 14675:2015 i EN 13610:2005. Skuteczność produktu biobójczego zależna jest od sposobu użycia – oznakowanie produktu zawiera ścisłe rekomendacje do ilości produktu do sposobu zastosowania, w tym czasu wcierania.

HandsClear żel antybakteryjny do rąk z kwasem hialuronowym
Żel antybakteryjny do rąk z kwasem hialuronowym HandsClear od NovaClear | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wybierz żel antybakteryjny do rąk z kwasem hialuronowym HandsClear od NovaClear, czyli preparat zarejestrowany jako środek biobójczy. Wyróżnia go wysoka zawartość alkoholu oraz aż dwie substancje czynne. Skuteczność jego działania potwierdzona badaniami.

Wybieraj polskie produkty i wspieraj polskich przedsiębiorców – Novaclear Handsclear


Materiał partnera zewnętrznego