Konsultacja z lekarzem online to rozwiązanie, które cieszy się sporym zainteresowaniem, zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. W dobie pandemii, wizyty osobiste mogłyby bowiem uchodzić za potencjalnie niebezpieczne. Dobrze byłoby więc poznać największe zalety telemedycyny, nawet jeśli jesteśmy do niej zrażeni. Jak się bowiem okazuje, istnieje sporo atutów korzystania z konsultacji telefonicznych z medykiem.
Zalety telemedycyny
Telemedycyna to nowoczesna forma kontaktowania się lekarza i chorego, bez konieczności wybierania się do przychodni czy do szpitala. W polskim prawie pojawiło się pozwolenie na diagnozowanie pacjentów zarówno zdalnie, jak i w gabinecie. Ponadto konsultacje z lekarzem online lub przez telefon pozwalają na stałe monitorowanie chorego czy wykonywanie badań profilaktycznych poza gabinetem lekarskim. Zjawisko diagnozowania pacjentów poza gabinetem zyskało nawet swoją nazwę — digital health. Oznacza to wykorzystanie nowoczesnych technologii w medycynie. Celami digital health są personalizacja leczenia i poprawa jego efektywności. Do zdalnej opieki medycznej wykorzystywane są specjalne urządzenia, które pozwalają na monitorowanie pacjenta nawet wtedy, kiedy przebywa on w swoim domu. Jest to ogromna zaleta wykorzystania nowoczesnych technologii w medycynie, ponieważ pozwala na oszczędność czasu pacjenta czy zwiększenie ilości wolnych miejsc w szpitalach. Rozwiązanie to jest w pełni bezpiecznie — pacjenci nie muszą obawiać się, że mimo braku lekarza obok nie będą odpowiednio zaopiekowani. Urządzenia monitorujące stan zdrowia, kiedy wykryją jakąkolwiek nieprawidłowość, natychmiast wysyłają odpowiednie powiadomienie do doktora, który podejmie odpowiednie kroki w celu poprawienia stanu zdrowia pacjenta. Nie mniej ważną zaletą jest wykluczenie konieczności przebywania w kolejkach, co często bywa uciążliwe w przypadku konsultacji stacjonarnych.
Wygoda i bezpieczeństwo
Konsultacja telefoniczna z lekarzem ma bez wątpienia dwie istotne zalety: wygodę oraz bezpieczeństwo. Rozmawiać można przecież z dowolnego miejsca, w którym mamy zapewniony względny spokój, umożliwiający kontakt. Lekarz online nie może co prawda przeprowadzić badania fizykalnego, ale możemy mu dokładnie opisać swoje objawy. W niektórych przypadkach, medyk może poprosić nas o przesłanie zdjęcia. Jest to pomocne między innymi w przypadku zmian skórnych, takich jak na przykład wysypka. Jeżeli jednak lekarz stwierdzi, że niezbędne jest osobiste przeprowadzenie badania, na pewno nam je zaleci. Teleporada lekarska służy więc ocenie zdrowia pacjenta i lekarz może na podstawie opisywanych mu objawów zaordynować leczenie. Rozmawiając z lekarzem przez telefon możemy więc uzyskać skierowanie na jakieś badanie laboratoryjne bądź obrazowe, jak również skierowanie do innego lekarza. Medyk może nam także przepisać jakieś lekarstwa oraz wydać zwolnienie, jeżeli jest to konieczne. Wizyta lekarska to nie tylko wygoda, ale również i bezpieczeństwo. Nie musimy obawiać się zakażenia koronawirusem ani bać się o to, że to my kogoś zakazimy.
Jak przygotować się do telewizyty?
Do teleporady należy odpowiednio się przygotować, bez względu na to, czy jest to konsultacja z lekarzem rodzinnym, czy też może z innym specjalistą. Potrzebny może być nam dostęp do badań wykonanych w przeszłości. Warto mieć ich wyniki przed sobą, jeśli lekarz nie ma ich w karcie. Dobrze byłoby również zapewnić sobie jakieś spokojne miejsce. Upewnijmy się, że nikt nie będzie nam przeszkadzał. Czas trwania teleporady jest różny. Wiele zależy bowiem od tego, z jakiego rodzaju specjalistą rozmawiamy. Niekiedy wizyta może trwać 5 minut. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy zależy nam jedynie na przedłużeniu recepty na lek. Niekiedy jednak możemy mieć do czynienia nawet z godzinną wizytą. Należy także pamiętać o tym, że to lekarz dzwoni do pacjenta, a nie pacjent do lekarza. Wizyty prywatne odbywają się zazwyczaj punktualnie. Tego samego nie można jednak powiedzieć o wizytach odbywających się w ramach NFZ. Niekiedy należy cierpliwie poczekać parę godzin aż lekarz do nas zadzwoni. Warto wypisać sobie na kartce najważniejsze informacje dotyczące tego, o co chcemy zapytać lekarza. Dzięki temu, o niczym ważnym nie zapomnimy.
Wizyta lekarska w dzisiejszych czasach wcale nie musi odbywać się osobiście. Dla własnej wygody oraz dla bezpieczeństwa możemy postawić na teleporadę. Jest to wizyta, podczas której możemy opowiedzieć lekarzowi o niepokojących nas objawach. Specjalista może nam natomiast zalecić odpowiednie leczenie.
OLI