Yerba mate to jedna z najlepszych i najzdrowszych alternatyw dla kawy. Podobnie jak mała czarna jest naturalnym źródłem kofeiny. Jej zdolności pobudzające docenia mnóstwo osób, które sięgają po ożywiający napar w chwilach zmęczenia i znużenia. Jednak właściwości i zalety picia yerba mate są dużo bardziej wszechstronne niż mogłoby się wydawać. Dlaczego warto po nią sięgać i jak wydobyć z niej maksymalną pełnię smaku?

Jak powstaje Yerba mate i jakie składniki zawiera?

Ten wyjątkowy płyn doceniają miliony osób na całym świecie. Jednak zanim uzyskamy aromatyczny napar, yerba mate musi przejść długą drogę. Powstaje ona z suszonych liści i łodyżek ostrokrzewu paragwajskiego, rośliny dojrzewającej w krajach Ameryki Południowej (Argentyna, Urugwaj, Paragwaj). Po zebraniu liście są suszone w specjalnych suszarkach, następnie zaś rozdrabniane. Potem przychodzi czas na wielomiesięczne „leżakowanie”, dzięki któremu yerba zyskuje swój optymalny, niepowtarzalny i głęboki smak. W składzie naparu można znaleźć takie cenne substancje, jak antocyjany, flawonoidy, chlorofil, aminokwasy, witaminy z grupy B, witamina A, C i E, a także potas, magnez, cynk, żelazo i wiele innych minerałów. Zawiera on również kofeinę, teombrominę i teofilinę – te trzy składniki odpowiadają za jego wyraźne właściwości pobudzające.

Jakie właściwości zdrowotne posiada Yerba mate?

Miłośnicy yerby cenią ją nie tylko za smak i aromat, ale również za działanie, jakie wywiera na organizm. Pobudza, poprawia skupienie i pamięć oraz zwiększa zdolności umysłowe i poznawcze. Warto jednak zaznaczyć, że w odróżnieniu od kawy yerba mate zapewnia długotrwały przypływ energii, bez nagłych skoków i spadków. Nie powoduje również rozdrażnienia. Ponadto przyspiesza przemianę materii, sprzyjając odchudzaniu, a także dobrze wpływa na układ krążenia. Picie naparu poprawia nastrój, wzmacnia system immunologiczny i układ nerwowy, a dzięki zawartości kwasu chlorogenowego pomaga regulować poziom cukru w organizmie. Dodatkowo yerba zmniejsza apetyt, poprawia trawienie i wpływa na rozluźnienie mięśni.

Jak pić Yerba mate, aby w pełni wydobyć jej potencjał?

Spożywanie naparu z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego to prawdziwy rytuał. Istnieją różne sposoby jego zaparzania, jednak znaczna większość osób używa takich popularnych akcesoriów, jak matero oraz bombilla. Matero to specjalne naczynie wykonane najczęściej z owocu tykwy, a czasami z gliny lub ceramiki. To w nim zaparzany jest susz. Z kolei bombilla to rurka wyposażona w sitko, która oddziela fusy od naparu i służy do picia yerba mate. Temperatura wody służącej do zalewania suszu powinna mieścić się w granicach 70-80 stopni Celsjusza. Czas zaparzania to około 3-5 minut. Ilość użytego suszu zależy od indywidualnych preferencji. Warto zaznaczyć, że krótsze parzenie to delikatniejszy smak płynu, a w miarę upływu czasu nabiera on intensywności i nieco goryczy. Co istotne, ten sam susz możemy zalewać wiele razy, długo ciesząc się cennymi właściwościami yerby.

Yerba mate to prawdziwy zmysłowy rytuał, który przynosi wiele radości. Wspólne picie naparu to doskonały sposób na spędzenie czasu w gronie bliskich. Parujące matero to także doskonały towarzysz podczas chłodnych poranków, sesji egzaminacyjnych czy godzin spędzanych w biurze. Wiele osób pije napar zamiast kawy, zapewniając sobie doskonałą dawkę energii każdego dnia.

OLI