Czy nowoczesne technologie mogą być pomocne w utrzymaniu zdrowego trybu życia? 

Wiele osób ma problem ze zdrowym odżywianiem oraz regularnymi ćwiczeniami. Powodem tego jest życie w ciągłym biegu. Brak czasu to najczęstsza wymówka. Usprawiedliwiamy tym jedzenie posiłków typu fast food na mieście, czy też unikanie aktywności fizycznych.

Jednakże, w dzisiejszych czasach jest wiele sposobów na prowadzenie zdrowego trybu życia, m.in. z wykorzystaniem gadżetów oraz aplikacji mobilnych. Pomagają one w organizacji dnia,  dzięki czemu brak czasu przestaje być wiarygodną wymówką.

Aplikacja na telefon, jako prywatny dietetyk

Większość z nas nie wyjdzie z domu bez swojego smartfona. Można wykorzystać go nie tylko do celów biznesowych lub rozrywkowych, ale także w celu prowadzenia zdrowego trybu życia. Dzięki wielu aplikacjom na androida mamy możliwość ułożenia zbilansowanej diety, planu treningowego, posiadania kontroli nad ilością spożywanych kalorii. Oto kilka przykładów aplikacji, z różnych dziedzin, związanych z prowadzeniem zdrowego, regularnego trybu życia.

Przykładem takiej aplikacji jest MyFitnessPal. Głównym jej celem jest prowadzenie dziennika żywieniowego. Wystarczy wprowadzać informacje dotyczące swojej wagi, wzrostu, płci oraz robić zdjęcia kodów kreskowych spożywanych produktów. MyFitnessPal będzie kontrolował, czy limit spożywanych kalorii nie został przekroczony. W aplikacji znajdują się również przepisy na zdrowe, pełne wartości odżywczych posiłki.

„Pomocnikiem” w prowadzeniu zdrowego trybu życia jest też aplikacja Hydro pij wodę. Często zapominamy o tym jak ważne jest nawadnianie organizmu. Aplikacja, ta kontroluje aby ilość płynów przyjmowanych przez użytkownika była odpowiednia z jego zapotrzebowaniem. Urządzenie co kilka godzin przypomina, że nadeszła pora, by napić się wody. Dzięki Hydro pij wodę unikniemy ryzyka, jakim jest odwodnienie organizmu.

Natomiast aplikacja, która dba o nasze zdrowie psychiczne to Calm (dostępna niestety tylko w wersji angielskiej). Pomaga ona w osiągnięciu wewnętrznego spokoju za pomocą medytacji. Dla niektórych spokój wewnętrzny jest niezbędny do osiągnięcia wyznaczonych celów, prowadzeniu zdrowego trybu życia. Calm sprawi, że osiągnięcie tej stabilizacji psychicznej stanie się odrobinę łatwiejsze.

„Zdrowe” gadżety

Jednym z ważniejszych elementów w zmianie trybu życia są zmiany w kuchni. W sklepach są dostepne różne gadżety, ktróre ułatwiają przemiany w jadłospisie. Są to m.in. naczynia do gotowania na parze- garnki, parowary, patelnie grillowe, dzięki którym możliwe jest ograniczenie tłuszczy w diecie. W urozmaiceniu, wzbogaceniu posiłków pomagają również blendery oraz sokowirówki. Natomiast lunchboxy umożliwiają przygotowanie posiłków w domu i ograniczenie jedzenia na mieście.

Dla osób dążących do zrzucenia kilku kilogramów przydatna może być również waga z pomiarem tkanki tłuszczowej. Kontrola zmian w ciele jest dużo łatwiejsza z tym właśnie gadżetem.

Dostępność aplikacji i gadżetów

Aktualnie prowadzenie zdrowego trybu życia nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu. Aplikacje na androida są zazwyczaj darmowe i możliwe do pobrania w kilka sekund. Na rynku pojawia się coraz więcej książek, akcesoriów, gadżetów, które mają na celu zachęcić klientów do aktywności oraz wprowadzenia zmian w diecie.

Pamiętajmy jednak, że to zależy przede wszystkim od nas samych, czy wprowadzimy zmiany w naszym życiu. Aplikacje i gadżety dostępne na rynku są po to, by nam w tym przede wszystkim ułatwić. Motywacja i samodyscyplina- to klucz do sukcesu.


WKO