Witaminy to grupa związków chemicznych, która – podobnie jak minerały – pozwala zachować zdrowie oraz dobrą kondycję organizmu. Dowiedz się, które witaminy pełnią kluczowe funkcje w organizmie kobiety.

Najważniejsze witaminy dla kobiet

Witaminy mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu kobiety. Są niezbędne do zachowania zdrowia i nawet niewielki spadek poziomu witamin może powodować osłabienie, bóle głowy i mięśni, a także problemy ze snem oraz apetytem. Najważniejsze witaminy dla kobiet to przede wszystkim:

  • witaminy z grupy B – dbają m.in. o prawidłową pamięć i koncentrację, wygląd skóry i włosów, a także wspierają procesy metaboliczne zachodzące w organizmie,
  • witamina C – jako silny przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki, a także reguluje stężenie glukozy we krwi,
  • witamina E – wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • witamina K – odpowiada m.in. za prawidłową krzepliwość krwi, co pozwala zmniejszyć intensywne krwawienie podczas miesiączkowania.

Witamina D i jej funkcje

Wymieniając ważne witaminy dla kobiet, nie sposób pominąć witaminy D. Jej główną funkcją jest utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia i fosforu. Wpływa na rozwój kości i pomaga utrzymać je w dobrej formie. Pobudza komórki do wytwarzania przeciwciał, które chronią układ odpornościowy.

Witamina B9 i jej funkcje

Witamina B9, zwana również kwasem foliowym – odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układów nerwowego, krwiotwórczego, a także sercowo-naczyniowego. Kwas foliowy zawierają przede wszystkim suplementy dla kobiet w ciąży, ponieważ składnik ten jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu.

Wiek kobiety a zapotrzebowanie na witaminy

Zapotrzebowanie na witaminy dla kobiet jest uzależnione od kilku czynników – jednym z nich jest wiek. U starszych kobiet wzrasta zapotrzebowanie na witaminy A, C, E, a także te z grupy B. Wraz z upływem czasu wzrasta ryzyko niektórych chorób, zatem zadbanie o prawidłowy poziom witamin jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Zarówno u starszych kobiet, jak i u mężczyzn często notuje się zbyt niski poziom witaminy D.

Na zapotrzebowanie ma wpływ również stan zdrowia kobiety. Zwiększone zapotrzebowanie występuje w okresie ciąży oraz karmienia piersią. To jedna z wielu sytuacji, w której warto sięgnąć po odpowiedni zestaw witamin dla kobiet.

Suplementy dla kobiet jako dodatkowe źródło witamin

Zestaw witamin dla kobiet to rozwiązanie dla pań, które ze względu na styl życia nie są w stanie dostarczyć wraz z dietą odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych. Po dodatkową suplementację warto sięgnąć w sytuacji:

  • intensywnych treningów
  • stosowaniem diet wykluczających – mowa tu m.in. o diecie wegańskiej, wegetariańskiej, nisko- lub wysokobiałkowej.
  • osób odchudzających się

Obecnie coraz częściej wykrywa się różnego rodzaju alergie pokarmowe oraz nietolerancje, które również mogą być wskazaniem do rozpoczęcia suplementacji. Aby jednak móc cieszyć się odpowiednią zawartością witamin w organizmie, należy zadbać zarówno o wysokiej jakości suplementy diety, jak i regularne wykonywanie badań.

Materiał partnera zewnętrznego