Witamina D jest jedną z nielicznych witamin, które ludzki organizm może wytwarzać samodzielnie. Wystarczy w tym celu umożliwić mu kontakt z promieniami słonecznymi, które syntetyzowane przez skórę, pozwalają uzupełnić niedobory wyżej wspomnianej. Pomimo, że witamina D kojarzona jest głównie z profilaktyką krzywicy i osteoporozy, to pełni o wiele więcej funkcji. Ze względu na jej cenne właściwości pielęgnacyjne, znajduje również zastosowanie w kosmetyce. W tym artykule przyjrzymy się witaminie D, zwłaszcza w kontekście dbałości o skórę.

Czym jest witamina D?

Witamina D, zwana również witaminą słońca, występuje w aż trzech odmianach: D1 (kalcyferolu), D2 (ergokalcyferolu) i D3 (cholekalcyferoru). Bardzo łatwo rozpuszcza się w tłuszczach co sprawia, ze jest lepiej w nich przyswajana. Oznacza to, że witamina D nie ulega wydaleniu z organizmu wraz z moczem czy potem. Organizm magazynuje ją w wątrobie oraz w tkance tłuszczowej. Deficyt witaminy D prowadzi do problemów z włosami, skórą oraz kośćmi. Wynika to z faktu, iż w momencie jej niedoboru pojawiają się zaburzenia wchłaniania wapnia i fosforu, a to przekłada się na problemy z układem kostnym i występowanie takich chorób jak krzywica, osteoporoza i osteopenia. 

Zastosowanie witaminy D w kosmetyce – to warto wiedzieć 

W zależności od tego, jaki preparat zostanie wybrany, w suplementach i lekach mogą występować zróżnicowane stężenia witaminy D. W pielęgnacji zewnętrznej stosuje się ją m.in w postaci rozcieńczonego lub nie roztworu olejowego, glikolowego, sacharozowego lub alkoholowego. Popularną ostatnio formą są również kapsułki. Warto wiedzieć, że witamina D doskonale sprawdzi się w przypadku skóry delikatnej, a co za tym idzie – wyjątkowo wrażliwej. Z powodzeniem mogą stosować ją również osoby o skórze naczyniowej, dojrzałej, a także starzejącej się. 

witamina d suplementacja
W zależności od tego, jaki preparat zostanie wybrany, w suplementach i lekach mogą występować zróżnicowane stężenia witaminy D | fot.: stock.adobe.com

Jakie właściwości pielęgnacyjne ma witamina D?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu, witamina D wykazuje dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Jej niedobory mogą powodować pogorszenie stanu zdrowia i prowadzić do licznych, poważnych chorób. Jeżeli mowa o jej właściwościach pielęgnacyjnych, to możemy wskazać tutaj:

  • zwiększenie odporności skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych,
  • poprawa napięcia oraz zwiększenie elastyczności skóry,
  • poprawa naturalnych procesów złuszczania naskórka,
  • hamowanie wypadania włosów,
  • przyspieszenie gojenia się ran i blizn (w tym również tych powstałych na skutek trądziku),
  • rozjaśnianie przebarwień,
  • odżywianie, wygładzanie i ujędrnianie skóry,
  • wspomaganie walki z problemami dermatologicznymi,
  • hamowanie nadmiernego namnażania się wolnych rodników,
  • zmniejszanie nadwrażliwości skóry na bodźce prozapalne. 

Gdzie znajduje się najwięcej witaminy D?

Najwięcej witaminy D znajduje się w tłustych rybach morskich. Obecna jest także w jajkach, przetworach mlecznych, olejach roślinnych, wątróbce oraz w serach dojrzewających. Ponadto, w wyniku kontaktu z promieniowaniem słonecznych, organizm jest w stanie samodzielnie ją wytwarzać. Warto pamiętać jednak o tym, iż na jej prawidłowe syntetyzowanie wpływ ma wiele czynników. Są to m.in.: pigmentacja skóry, pora roku, natężenie promieniowania, szerokość geograficzna, a nawet masa ciała. 

Suplementowanie witaminy D – dlaczego to takie ważne?

Ze względu na położenie geograficzne Polski, które przekłada się na stosunkowo niewielką ilość dni słonecznych w ciągu roku, odnotowuje się, że aż 90% naszych rodaków może cierpieć na niedobory witaminy D. W związku z tym konieczne jest jej suplementowanie w postaci leków lub wyrobów medycznych, wzbogaconych w witaminę D. Najczęściej przyjmują one formę tabletek lub kropli. W aptekach można kupić suplementy z witaminą d o zróżnicowanej zawartości witaminy, dzięki czemu z łatwością dopasowuje się je do indywidualnych potrzeb swojego organizmu. Zaleca się przyjmowanie suplementów od września do maja, jednak niektórzy lekarze uważają, że powinniśmy to robić przez cały rok. Oczywiście witamina słońca obecna jest również w niektórych produktach spożywczych. Okazuje się jednak, że jest jej w nich tak niewiele, iż nie jesteśmy w stanie uzupełnić jej niedoborów wyłącznie zdrową dietą. 

OLI