Węglowodany stanowią bardzo ważny składnik diety – zaopatrują one bowiem komórki w energię niezbędną do prawidłowego działania. Od lat dość powszechne jest przekonanie, że by schudnąć powinno się spożywać znikomą ilość węglowodanów lub wręcz ograniczyć je do zera. Czy jednak jest to słuszne stanowisko? Zdecydowanie nie! Może doprowadzić ono do wielu szkód w ludzkim organizmie. Należy jednak zwrócić uwagę z jakich produktów czerpiemy węglowodany i wybierać te zdrowe i pełnowartościowe.

Dlaczego potrzebujemy węglowodanów w naszej diecie?

Węglowodany stanowią bardzo cenne źródło energii dla organizmu każdego człowieka. Można porównać je do paliwa, które dostarczane w odpowiedniej ilości napędza ciało do działania. Bardzo szybko są one trawione, wchłaniane oraz spalane. Należy indywidualnie dobrać odpowiednią ilość węglowodanów w diecie, gdyż zarówno zbyt duży jak i zbyt mały poziom może zaszkodzić. Przyjmowanie przesadnie dużej liczby cukrów (zwłaszcza wątpliwej jakości) może doprowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie. Zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób takich jak np. cukrzyca. Węglowodany (w postaci glikogenu) magazynowane są w mięśniach oraz wątrobie. Stanowią materiał zapasowy, używany przez organizm do pracy mięśni. Zbyt mała ilość powoduje, że organizm zaczyna spalać białka, czyli podstawowy budulec mięśni. Węglowodany ważne są dla ludzi uprawiających dużą aktywność fizyczną – przyspieszają regenerację potreningową pozwalając szybko odbudować rezerwy energetyczne. Cukry dobrze wpływają także na układ pokarmowy (pobudzają perystaltykę jelit).

Jakie produkty bogate w węglowodany wybrać?

Podstawowym źródłem węglowodanów w diecie powinny być produkty wartościowe. Można z powodzeniem sięgać po rośliny strączkowe (ciecierzyca, soczewica), przetwory zbożowe (pieczywo, płatki, makarony), a także warzywa i owoce. Produktami bogatymi w węglowodany są także ziemniaki, ryż czy kasze.

świeży chleb
Podstawowym źródłem węglowodanów w diecie powinny być produkty wartościowe | fot.: stock.adobe.com

Jak nie przesadzić z węglowodanami w diecie?

Węglowodany są niezbędne w prawidłowej diecie, jednak nie należy przekraczać zalecanej ich ilości. Dotyczy to przede wszystkim cukrów, które znajdują się w produktach wysokoprzetworzonych. Należy zadbać o jakość spożywanych posiłków, a więc komponować je z odpowiednich składników. Trzeba pamiętać o tym, by w posiłkach zawarte były także tłuszcze oraz białka. Zamiast sięgać po gotowe produkty pełne cukrów prostych, lepiej zjeść owoce, bądź ich wartościowsze zamienniki. Obecnie łatwo dostać gotowe, zdrowsze alternatywy popularnych słodkości (zamiast cukru, używa się jego mniej kalorycznych zamienników). Opłaci się także rezygnacja ze słodzonych napojów. Często nie zdajemy sobie sprawy z ilości cukrów oraz kalorii znajdujących się w takich płynach. Dobrą alternatywą będzie woda z dodatkiem owoców, liści mięty, a także świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne.

Odpowiednia ilość spożywanych węglowodanów to istotna kwestia dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Należy pamiętać, by prowadzić zdrowy tryb życia. Dobrze zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna (chociażby w postaci spacerów) to klucz do sukcesu. Nie należy jednak popadać w skrajności. Nie trzeba rezygnować z kawałka tortu na urodzinach, batonika zjedzonego, gdy ma się na to ochotę czy loda dla ochłody w gorące dni. Najważniejszy jest umiar.

KKU