Strona główna Zdrowie Wegetariańska dieta ketogeniczna – na czym polega?

Wegetariańska dieta ketogeniczna – na czym polega?

348
0
wegetariańska dieta ketogeniczna
Dlaczego warto postawić na dietę ketogeniczną wegetariańską? | fot.: materiał partnera

Dieta ketogeniczna od pewnego czasu cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ jest jednocześnie bardzo przyjemna, a przy tym pozwala spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. W niektórych przypadkach może się wydawać szczególnie skomplikowana na przykład wtedy, kiedy wprowadzamy do niej kolejne ogarniczenia. Jednym z nich jest rezygancja z jedzenia mięsa, czyli dieta ketogeniczna wegetariańska. Jak poradzić sobie w takim przypadku?

Dieta ketogeniczna działa na bardzo ciekawej zasadzie, ponieważ pokrótce wiąże się z tym, że aby spalić tkankę tłuszczową, należy jeść tłusto. W przypadku „tradycyjnej” diety powinno się spożywać dziennie około 50% węglowodanów, 30 tłuszczów i 20% białka. Nieprzypadkowo dieta ketogeniczna nazywa się też low-carb, czyli niskowęglowodanową. Tymczasem osiągnięcie ketozy, czyli rozpadu tłuszczów, wymaga spożywania ok. 80% tłuszczów, a zaledwie 20% stanowią węglowodany i białka. W zwyczajnej sytuacji osoby na owej diecie spożywają bardzo dużo mięsa oraz ryb i owoców morza. Tymczasem wegetarianie mają ograniczone pole działania.

Dieta ketogeniczna – wege

Osoby niespożywające mięsa nie posiadają tylu możliwości, jednak nadal nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jadłospis wegetariańskiej diety ketogenicznej był różnorodny. Przede wszystkim konieczne jest ciągłe zwracanie uwagi na spożywaną żywność, ponieważ osiągnięcie ketozy dopuszcza spożycie zaledwie 20-50 g węglowodanów w przeciągu doby. Okazuje się, że dieta keto dla wegetarian może opierać się na wielu składnikach, które z powodzeniem mogą być spożywane.

Przede wszystkim poleca się spożywanie nieskrobiowych warzyw, takich jak brokuły, jarmuż, papryka, kalafior czy cukinia. Warto je jeść, ponieważ pełne są ważnych witamin i składników mineralnych. Dobrze jest także postawić na jaja i nabiał w postaci mlek i jogurtów, chociaż te nie są konieczne. Owocem tego działania będzie nie wegetariańska, a wegańska dieta ketogeniczna! Warto jednocześnie pamiętać, by kupować takie napoje, jak mleka roślinne (np. migdałowe, kokosowe). Odpowiednim wyborem są także orzechy, tofu, tempeh. Orzechy czy migdały to wyśmienity materiał na masło, dlatego jeśli posiadasz blender, z łatwością przygotujesz takie smarowidło.

Dlaczego warto postawić na dietę ketogeniczną wegetariańską? Jej jadłospis może otworzyć nas na nowe, kulinarne horyzonty. Jednocześnie użytkownicy mogą liczyć na jeszcze lepszy spadek wagi, niż w przypadku osób na diecie keto, lecz nie wege! Duża zawartość tłuszczów w diecie pozwala także być sytym dłużej, dzięki czemu unikamy podjadania pomiędzy posiłkami. Dodatkowo dieta keto dla wegetarian może zmniejszyć poziom „złego” cholesterolu. Dieta ketogeniczna jest też dobrym sposobem na obniżenie ryzyka cukrzycy.

Dieta ketogeniczna – produkty wspomagające

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że spożywanie wymienionych wyżej substancji może nie doprowadzić nas do stanu ketozy, gdyż warzywa czy orzechy mimo swych właściwości, mogą nie dostarczyć dostatecznej ilości tłuszczów. Z tego powodu warto skorzystać ze specjalnie przygotowanych produktów, wspierających codzienną wegetariańską dietę ketogeniczną.

Beketo.pl to producent wysokiej jakości produktów niskowęglowodanowych. Dzięki nim możemy urozmaicić codzienny jadłospis. Przede wszystkim chodzi o suplementy, jednak oferta marki jest znacznie bardziej rozbudowana. Wiele osób docenia możliwość spożywania słodyczy na diecie. Są to na przykład batoniki, czekolady, żelki, a nawet kremy z orzechów w różnych wariantach – wszystkie keto produkty składają się z wysokiej jakości składników dostosowanych do diety ketogenicznej. Dochodzą do tego specjalne oleje, zarówno w postaci płynnej, jak i w proszku (np. w wersji bezsmakowej). W ofercie firmy znajdziesz także keto kolageny, izolaty białka czy ketony egzogenne, równie istotne podczas stosowania diety. Beketo.pl wyróżnia się przede wszystkim wysoką jakością produktów oraz doświadczeniem konsumenckim.


Materiał partnera zewnętrznego