Tomografia komputerowa to badanie obrazowe, które polega na weryfikacji stanu zdrowia pacjenta. Zlecana jest w przypadku gdy pacjent wymaga dokładniejszej diagnostyki. Często uzupełnia wyniki rentgenu lub ultrasonografii. Niewątpliwym atutem badania jest możliwość badania kilku struktur ciała jednocześnie, w tym naczyń krwionośnych (angio-TK), płuc, serca, mózgu, kręgosłupa, zatok, kończyn i jamy brzusznej. Badanie TK jest bezpieczne dla osób z rozrusznikiem serca, ale nie jest wskazane dla kobiet w ciąży. 

Tomografia komputerowa – kiedy ją wykonać? 

O konieczności wykonania tomografii komputerowej zawsze decyduje lekarz. Czasami wykonywana jest w trybie pilnym, szczególnie po urazach głowy i kręgosłupa czy określeniu rodzaju udaru. W przypadku gdy pojawia się krwawienie wewnętrzne, badanie TK pozwala na ustalenie miejsca krwawienia. Metoda pozwala rozszerzyć diagnostykę. Szczególnie w sytuacjach gdy podstawowe badania krwi i badania obrazowe nie pozwalają na pełne określenie problemu. W związku z tym badanie TK znajduje szerokie zastosowanie w diagnozowaniu chorób nowotworowych, guzów, tętniaków czy zatorowości płucnej. Ułatwia także ustalenie przyczyn dolegliwości bólowych, które mają nieznane pochodzenie. 

Tomografia komputerowa – jak się przygotować? 

W większości przypadków do badania nie trzeba się szczególnie przygotowywać. W pierwszej kolejności lekarz, który zleca badanie, wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Należą do nich: ciąża, alergia na jod, przebyte leczenie promieniowaniem jonizującym lub kontrast. Tydzień przed planowaną tomografią zleca się przeprowadzenie badań laboratoryjnych stwierdzających poziom stężenia kreatyniny we krwi. Badanie powinno nastąpić najpóźniej 7-10 dni przed tomografią.W dniu badania należy pojawić się w szpitalu lub innej placówce medycznej wraz z kompletem dokumentów. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą skierowanie od lekarza oraz oznaczenie kreatyniny. Pomocne mogą być również pozostałe badania obrazowe lub laboratoryjne, wykonane w całym procesie diagnostycznym lub leczniczym. W trakcie konsultacji z lekarzem, który kwalifikuje nas do badania, należy podać informacje o wszystkich zażywanych lekach, alergiach, jak i klaustrofobii. Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na przebieg badania. Pacjent powinien pojawić się w szpitalu na czczo. Ostatni posiłek można zjeść nawet sześć godzin przed planowanym badaniem. Niewskazane jest spożywanie przekąsek ani picie napojów czy kawy. Zaleca się natomiast picie wody, której zwiększona ilość może zwiększyć efektywność badania tomografii z kontrastem. Niewskazane jest także palenie papierosów przed badaniem. Bezpośrednio przed rozpoczęciem badania należy zdjąć biżuterię. Niewskazane jest również zakładanie ubrań, które zawierają elementy metalowe. Mogą one w istotny sposób zakłócić przebieg i wynik badania. Ostatnim punktem jest założenie wenflonu, jeśli badanie TK odbywa się z kontrastem. Przez wenflon podawany jest dożylnie środek niezbędny do prawidłowego przebiegu procedury.

IIM