Zwykle dbamy o własne zdrowie. Pilnujemy odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, staramy się zredukować maksymalnie stres i ograniczamy używki. Niemniej jednak, nie zawsze wszystkie podjęte przez nas działania, prowadzą do osiągnięcia danego efektu. Może się zdarzyć, że nasz organizm wyraźnie zacznie „szwankować”. Pojawiają się wówczas różne bóle, a my szukamy ratunku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Częstym problemem są szyjnopochodne bóle głowy, które pojawiają się nagle, a sposobem na ich uleczenie może być osteopatia.
Czym są szyjnopochodne bóle głowy?
Jak sama nazwa wskazuje szyjnopochodne bóle głowy są związane z nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa szyjnego. Mogą być to niebezpieczne zmiany zwyrodnieniowe, konsekwencje przebytych urazów, a także następstwo chorób o podłożu zapalnym. Szyjnopochodne bóle głowy zazwyczaj związane są z występowaniem czynników wymuszających ruch szyjnej części kręgosłupa, a także mogą pojawić się w wyniku ucisku wrażliwych miejsc. Czym charakteryzuje się szyjnopochodny ból głowy? Jego cechy to:
- nasilenie się pod wpływem jakiegokolwiek ruchu lub ucisku bolesnych miejsc, zwykle w okolicy karku lub szyi.
- pojawia się w bocznej części szyi, potylicy lub żuchwie, a nawet w obrębie gałek ocznych.
- ból ten ma charakter jednostronny.
- występuje raz na kilka tygodni, a nawet codziennie.
- utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni. Może stopniowo narastać, aż do osiągnięcia punktu kulminacyjnego i następnie powoli ustępuje. W przypadku bólu przewlekłego, może on zmieniać swoją lokalizację.
- znacznie pogarsza on jakość życia, a nawet może uniemożliwić wykonywanie codziennych, prostych czynności.
Osteopatia- naturalny ratunek
Osteopatia w naszym kraju zyskuje sobie coraz większą popularność. Dowodzi temu chociażby fakt, że utworzono specjalne studia osteopatyczne. Niemniej jednak wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie co to jest osteopatia i kim jest sam osteopata? Okazuje się, że może być to ratunek, w przypadku występowania szyjnopochodnych bóli głowy. Jest to swoista metoda diagnozowania, a także leczenia dolegliwości za pomocą metod manualnych, czyli rękami. Niemniej jednak, nie jest to żadna magia, która może cudownie wyeliminować ból. Jest to swoista filozofia leczenia, która w połączeniu z praktyką i doświadczeniem, pozwala uzdrawiać ciało. Osoba trudniąca się tym fachem, nazywana jest właśnie osteopatą. Filozofia ta wywodzi się z przekonania że soma i psyche czyli ciało i dusza stanowią swoistą i nierozerwalną jedność. Wspomina się także o niezwykłych zdolnościach organizmu do samoregeneracji. W myśl tej koncepcji, okazuje się, że wyleczenie zależy od samego nastawienia pacjenta, a także wewnętrznej wiary w pełne uzdrowienie. Osteopatia traktowana jest jako część fizjoterapii i jest połączona z medycyną, stanowiąc prawdziwe remedium w przypadku szyjnopochodnych bóli główy. Niemniej jednak, lista chorób, z którymi może poradzić sobie osteopata jest niezwykle długa.
Materiał partnera