Letnie miesiące to czas, na który czekamy z niecierpliwością. Słońce, piękna pogoda, perspektywa letniego wypoczynku. Lato ma jednak też drugie oblicze – wszechobecny upał, z którym trudno sobie poradzić. Co zrobić, by skwar był nieco mniej odczuwalny i nie dawał się aż tak we znaki?

Sprawdzone sposoby na obniżenie temperatury w pomieszczeniu

Upał potrafi dawać się nam we znaki nie tylko podczas przebywania na zewnątrz. Temperatura oraz duchota w pomieszczeniu w znaczący sposób mogą wpłynąć na obniżenie nastroju. Warto zastosować kilka sposobów, by odczuwalna temperatura w pomieszczeniu spadła choć o kilka stopni. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz zainstalowaną klimatyzację – warto z niej skorzystać. Pamiętaj jednak o tym, by nastawiać temperaturę na maksymalnie 5-7 stopni niższą niż ta, która panuje na zewnątrz. Dzięki temu nie narazisz organizmu na szybkie zmiany temperatur. Jeżeli nie posiadasz klimatyzatora, zastanów się nad zainwestowaniem w przenośny wiatrak. Jest to stosunkowo tanie urządzenia, które zapewni wyczuwalny ruch powietrza w pomieszczeniu, w którym np. pracujesz. Jeżeli tylko masz taką możliwość zasłoń okna roletami lub zasłonami – dzięki temu promienie słoneczne nie nagrzeją wnętrza pomieszczenia. Co z wietrzeniem pokoju? Rób to wieczorem, gdy temperatura już spadnie lub wczesnym rankiem, gdy powietrze jest rześkie. Jeżeli decydujesz się na przewietrzenie pomieszczeń w ciągu dnia, staraj się otwierać te okna, które w danym momencie są najmniej narażone na działanie promieni słonecznych.

Zadbaj o nawodnienie organizmu

W dni, w których temperatura przekracza 30 stopi Celsjusza bardzo ważne jest pamiętanie o zadbanie o organizm. O nawodnieniu organizmu powinny pamiętać zwłaszcza osoby starsze, osoby cierpiące na choroby metaboliczne oraz dzieci. Po czym poznać odwodnienie organizmu? Osłabienie organizmu, suche usta,  zaburzenia widzenia, ból i zawroty głowy. Już utrata 3% wody w organizmie może powodować pojawienie się powyższych objawów. Warto pamiętać o tym, by zapasy wody w organizmie uzupełniać na bieżąco, zanim zaczniemy odczuwać pragnienie. Warto wyrobić w sobie nawyk picia niewielkiej ilości wody, w krótkich odcinkach czasu. Pamiętaj też o tym, by pić wodę powoli, niewielkimi łykami. Płyn przyjmowany w ten sposób znacznie lepiej wpłynie na organizm niż duża ilość wody wypita w bardzo krótkim czasie. Organizm radzi sobie z upałami poprzez np. schładzanie skóry, które odczuwamy jako pocenie się. Niestety, oprócz wody tracimy wtedy również potas oraz inne minerały, które są niezbędne, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Czego w czasie upałów lepiej nie pić? Lepiej zrezygnować z kawy, która może dodatkowo wpłynąć na podwyższenie ciśnienie oraz z napojów gazowanych, które wpływają na zwiększone wypłukiwanie wapnia z organizmu.

W letnie miesiące powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na swój organizm. Wysoka temperatura może mu zaszkodzić. Istnieją jednak sposoby, by poradzić sobie z wszechobecnymi upałami. Oprócz przebywania w chłodnym miejscu warto pamiętać o schładzaniu organizmu od wewnątrz.


KGL