RTG kręgosłupa zwyczajowo określane jest jako prześwietlenie kręgosłupa. To badanie obrazowe wykorzystujące promieniowanie Roentgena, zwane też promieniowaniem X. RTG pozwala ocenić stan poszczególnych odcinków kręgosłupa. Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji o tym badaniu.

RTG kręgosłupa – co to jest i na czym polega badanie?

RTG to jedno z podstawowych badań obrazowych. Jest bezbolesne, nieinwazyjne i szybkie. Pozwala na ocenę schorzeń poszczególnych odcinków kręgosłupa. Na skierowaniu prześwietlenie odcinka szyjnego jest oznaczone jako RTG odcinka C kręgosłupa, w przypadku odcinka piersiowego to RTG odcinka Th kręgosłupa, a odcinka lędźwiowego – RTG odcinka L-S kręgosłupa. Badanie RTG kręgosłupa przeważnie wykonuje się w projekcjach przednio-tylnej (AP) i bocznej. Możliwe jest też wykonanie zdjęć czynnościowych, celowanych na konkretne kręgi, lub skośnych, które pozwalają na ocenę otworów bądź stawów międzykręgowych. Wyniki RTG kręgosłupa prezentowane są w formie kliszy lub płyty CD, na której zawarty jest plik graficzny z obrazem badania.

Przygotowanie do RTG kręgosłupa

Należy wiedzieć o tym, jak przygotować się do RTG kręgosłupa. W przypadku badania odcinka szyjnego i piersiowego nie są potrzebne żadne specjalne przygotowania. Badanie RTG kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego wiąże się ze wcześniejszym oczyszczeniem jelita z mas kałowych i gazów. Dodatkowo pacjent powinien stosować kilka dni przed prześwietleniem lekkostrawną dietę, a na badanie zgłosić się na czczo. W tym dniu nie jest wskazane żucie gumy i palenie papierosów, bo sprzyja to powstawaniu gazów. 

RTG kręgosłupa – wskazania do badania

Wiele jest wskazań do wykonania RTG kręgosłupa. Wśród nich wymienia się m.in.: podejrzenie wady postawy, zmian zapalnych (np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) lub zwyrodnieniowych, urazu kręgosłupa (badanie może wykryć np. zwichnięcie kręgów, złamanie trzonu kręgowego), niestabilności kręgosłupa, dyskopatii, anomalii rozwojowych (np. kręgi przejściowe, niecałkowite spojenie łuku kręgu), spondyloartropatii, kręgozmyku oraz choroby Scheuermanna, czyli jałowej martwicy kości (tzw. okrągłe plecy). Niewątpliwym wskazaniem do przeprowadzenia RTG kręgosłupa są dolegliwości bólowe tej części ciała.

RTG kręgosłupa – przeciwwskazania do badania

Przeciwwskazaniem do badania RTG kręgosłupa jest ciąża. Wykorzystywane do prześwietlenia promieniowanie X może zwiększyć ryzyko wystąpienia wad u płodu. W związku z tym RTG kręgosłupa oraz inne badania, które wiążą się z ekspozycją na wspomniany wyżej rodzaj promieniowanie, wykonywane są u kobiet w ciąży wyłącznie w stanach zagrożenia życia. Pacjentki, które nie mają stuprocentowej pewności, że nie są w ciąży, przed udaniem się na badanie powinny wykonać test ciążowy. 

Jak wygląda badanie RTG kręgosłupa?

Na badanie RTG kręgosłupa pacjent powinien zgłosić się ze skierowaniem oraz poprzednimi wynikami badań i wypisami ze szpitala (jeśli je ma), a także dowodem osobistym. W przypadku badania u pacjentów pediatrycznych konieczna jest obecność opiekuna i posiadanie książeczki zdrowia dziecka. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej na stole diagnostycznym lub w pozycji stojącej – znajduje się wówczas między lampą rentgenowską a detektorem, który odbiera promieniowanie. Przed badaniem RTG kręgosłupa pacjent powinien się rozebrać się od pasa w górę, a jeżeli badanie dotyczy dolnych odcinków kręgosłupa, konieczne może być też zdjęcie dolnych części garderoby. Na badanie należy zdjąć biżuterię, okulary i inne metalowe akcesoria. Czas trwania badania determinowany jest liczbą wykonywanych zdjęć. Przeważnie trwa ono od 5 do 15 minut.

Materiał partnera