Wbrew powszechnej opinii cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu – zdrowiu nie sprzyja jedynie nadmiar tej substancji. Sprawdź, jakie funkcje cholesterolu są istotne dla człowieka.

„Dobry” i „zły” cholesterol

Cholesterol to związek organiczny, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Substancja ta częściowo produkowana jest w wątrobie, częściowo dostarczamy jej sobie wraz z pożywieniem – sięgając po tłuszcze i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Na całkowity poziom cholesterolu we krwi składa się tzw. dobry cholesterol (HDL) i zły cholesterol (LDL).

Funkcje cholesterolu w organizmie

Do najważniejszych funkcji cholesterolu w organizmie ludzkim należą następujące:

  • Jest częścią większości błon komórkowych.
  • Występuje w osłonkach mielinowch, które chronią włókna nerwowe przed uszkodzeniem.
  • Bierze udział w produkcji hormonów – m.in. płciowych i antystresowych.
  • Uczestniczy w procesie wytwarzania i przyswajania witaminy D.
  • Wchodzi w skład żółci, dzięki czemu ułatwia proces trawienia tłuszczów.

Warto jednak pamiętać, że nadmiar cholesterolu jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Podwyższony poziom cholesterolu – przyczyny i konsekwencje

Przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi jest najczęściej nieprawidłowa dieta, obfitująca w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Warto więc unikać produktów takich jak:

  • tłuste mięsa i wędliny;
  • tłusty nabiał, np. śmietana, ser żółty czy topiony;
  • fast foody;
  • tłuste wyroby cukiernicze, takie jak pączki i faworki;
  • konserwy;
  • niektóre oleje roślinne – zwłaszcza olej palmowy i kokosowy.

Aby organizm funkcjonował prawidłowo, cholesterol nie może przekraczać określonych dla niego norm. Nadmiar tej substancji odkłada się w tętnicach w formie złogów, co z kolei prowadzi do miażdżycy, czyli zwężania i usztywniania naczyń. Typowymi objawami zbyt wysokiego poziomu cholesterolu są żółte zgrubienia, pojawiające się zazwyczaj w okolicy powiek, zgięcia łokcia lub pod piersiami. Inne charakterystyczne symptomy to problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, ból nóg, częste skurcze łydek oraz zmęczenie – nawet podczas wolnego chodzenia.

Jak dbać o odpowiedni poziom cholesterolu?

Aby obniżyć poziom cholesterolu we krwi, warto zacząć od zmiany niewłaściwych nawyków żywieniowych. Zrezygnuj z pokarmów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans i zastąp je olejami roślinnymi, nasionami i orzechami. Zamiast wędlin i tłustego mięsa wybierz ich chudsze odpowiedniki, sięgaj też po ryby morskie oraz po bogate w błonnik pełnoziarniste pieczywo, kasze i otręby. Pamiętaj jednak, że podstawą posiłków powinny być warzywa i owoce.

W walce ze zbyt wysokim cholesterolem nieoceniona będzie także aktywność fizyczna – najlepiej jako element obowiązkowy każdego dnia. Oprócz tego ogranicz spożywanie alkoholu i zrezygnuj z palenia papierosów. Warto również wspomóc się suplementami diety. Niektóre z nich, jak np. Berimal, wspierają utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi.

Cholesterol jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, należy jednak dbać o jego odpowiedni poziom, ponieważ zbyt wysoki prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do chorób sercowo-naczyniowych. Odpowiednie nawyki żywieniowe w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną umożliwią utrzymanie cholesterolu na odpowiednim poziomie. Dzięki temu będzie on naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.

Materiał partnera