Ćwiczenia z gumą oporową są cenione i znane od lat, ale ich popularność eksplodowała podczas pandemii, gdyż świetnie nadają się do wykonywania w domu jako alternatywa dla ćwiczeń w siłowni.

Skąd to się wzięło?

Zaczęło się od fizjoterapii. To najpierw w tej dziedzinie gumy oporowe robiły furorę. Stosowanie ich w rehabilitacji po kontuzjach czy poważnych wypadkach potwierdziło bezpieczeństwo tego sprzętu. Dlatego dziś możemy oglądać profesjonalistów korzystających z gum oporowych i sprawdzać efekty ćwiczeń na swoim organizmie. Tego rodzaju ćwiczenia można znaleźć na stronie marki Red Bull https://www.redbull.com/pl-pl/joanna-jozwik-cwiczenia-z-guma-na-posladki. Z gabinetów fizjoterapeutów był już tylko krok do tego, by gumy rozpowszechniły się w klubach fitness. Kiedy więc w latach 80. XX wieku w zachodnim świecie wybuchła moda na bycie fit, gumy oporowe zyskały ogromną popularność. Gumy oporowe produkuje się z wysokiej klasy lateksu, którego właściwości sprawdzają się nawet podczas forsownych ćwiczeń. Nie musimy obawiać się ryzyka pęknięcia gumy w trakcie treningu. Właściwie wykonywane ćwiczenia z gumą, poprawiają naszą siłę mięśni, wytrzymałość, a także sylwetkę.

Od czego zacząć ćwiczenia z gumą?

Na początek dobrym rozwiązaniem będzie wybór prostego zestawu ćwiczeń. Wystarczy kilka serii po 15–20 powtórzeń. To m.in. ćwiczenia imitujące wyciskanie sztangi, kiedy jedną nogą przyciskamy gumę do ziemi, a oba końce łapiemy rękoma i rozciągamy do wysokości głowy. Do tego zestawu dorzućmy również przysiady. Taśmę umieszczamy wówczas w połowie wysokości ud i rozszerzamy nogi do rozkroku. W czasie przysiadu przenosimy ciężar ciała na tylną część stopy, a kolana rozsuwamy na zewnątrz, włączając do ćwiczeń mięśnie pośladków. Ostatni zestaw polega na spinaniu mięśni brzucha. Leżąc na plecach, unosimy nogi, a kolana zginamy pod kątem 90°. Taśmę umieszczamy pod stopami, a dwa jej końce chwytamy rękoma i dłonie umieszczamy za głową. Unosimy tułów, mocno spinając przy tym dolną część brzucha. W ten sposób szybko możemy wzmocnić mięśnie rąk, a także wysmuklić nogi i zaokrąglić pośladki. Regularne wykonywanie treningu z gumą oporową może dać szybki i widoczny efekt zgrabnych pośladków i smukłych ud. Poza regularnymi ćwiczeniami warunkiem skuteczności treningu jest w tym przypadku odpowiednie dopasowanie gumy. Chodzi o to, by można było ją swobodnie rozciągać. Guma nie powinna być zbyt twarda, ale też zbyt elastyczna. Następne ćwiczenie, które pozwoli wzmocnić mięśnie ud i pośladków, to ustawienie gumy na obręczy uda, przy mięśniu pośladkowym. Drugi koniec gumy w tym czasie mocujemy do stabilnego haka i napinamy gumę najmocniej, jak się da. Wtedy zaczynamy wykonywać wykroki w ten sposób, by przenosić oplecioną gumą nogę do klęku. Jednocześnie stabilizujemy tułów, który powinien być wyprostowany. Ćwiczenie należy powtórzyć 15 razy na każdą nogę.

Materiał partnera