Strona główna Zdrowie Preparaty na osy, pszczoły i szerszenie | Ranking 2020

Preparaty na osy, pszczoły i szerszenie | Ranking 2020

268
0
dziecko drapiące się po ręce po ukąszeniu owada
Jad owadów ma odczyn zasadowy, dlatego warto sięgać po substancje kwaśne | fot.: stock.adobe.com

W okresie letnim chętnie spędzamy czas w plenerze, gdzie nietrudno o ugryzienia komarów lub innych owadów. Szczególnie bolesne bywają użądlenia pszczół, os i szerszeni. Często wiążą się one z nieprzyjemnymi objawami, jak ból, swędzenie, zaczerwienienie i opuchlizna. Użądlenia mogą być naprawdę niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów.

Jak sobie z radzić ze skutkami użądlenia owada? Warto sięgnąć po sprawdzone środki.

Które z nich sprawdzają się najlepiej? Listę najskuteczniejszych preparatów prezentujemy poniżej.

1. Domowe sposoby na użądlenie owada

Wiele osób, gdy dojdzie do użądlenia pszczoły lub osy, stawia na rozwiązania naturalne zamiast kupować farmaceutyki. Do najpopularniejszych metod domowych należą zimne okłady, które skutecznie zmniejszają opuchliznę oraz przynoszą ulgę w bólu.

Jad owadów ma odczyn zasadowy, dlatego warto sięgać po substancje kwaśne. Świetnie działa sok z cytryny lub ocet, które neutralizują działanie jadu, wspierają proces leczenia skóry oraz zmniejszają świąd i opuchliznę.

Naturalne preparaty mogą być z powodzeniem używane przez dzieci oraz kobiety w ciąży.

2. Bite Away

Jeżeli chcemy szybko poczuć ulgę, a nie mamy zamiaru sięgać po środki farmakologiczne, warto zastosować Bite Away. Na czym polega jego działanie? Jest to certyfikowane urządzenie, które leczy skoncentrowanym ciepłem. Jego końcówka nagrzewa się do temperatury ok. 51 stopni Celsjusza. Po przyłożeniu jej na kilka sekund do miejsca użądlenia owada, szybko aktywuje procesy lecznicze, przynosząc ulgę już po krótkiej chwili.

Bite Away mogą stosować pacjenci bez ograniczeń wiekowych, a także kobiety w ciąży i alergicy. Więcej informacji na temat tego, na czym polega terapia skoncentrowanym ciepłem, można znaleźć tutaj.

3. Flos-Lek Stop

Żel Flos-Lek Stop zawiera wyciąg z oczaru wirginijskiego oraz rumianku z dodatkiem panthenolu. Łagodzi stany zapalne skóry, działa kojąco i przyspiesza regenerację skóry. Można go bez przeszkód stosować nawet kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb. Bywa używany nawet u młodszych dzieci.

4. Fenistil żel

Fenistil to żel do stosowania bezpośrednio na skórę, w miejscu użądlenia owada. Należy do grupy leków antyhistaminowych, które hamują reakcje alergiczne. Dzięki temu przyspiesza proces leczenia oraz zmniejsza dolegliwości wywołane przez jad osy lub szerszenia. Łagodzi obrzęk i podrażnienie skóry, miejscowo znieczula. Lek należy stosować bardzo ostrożnie u małych dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

5. Allertec ukąszenia

Równie popularnym preparatem antyhistaminowym jest Allertec, występujący w postaci aerozolu do aplikowania bezpośrednio na skórę w miejscu użądlenia. Działa szybko, zmniejsza objawy alergiczne oraz przynosi ulgę. Należy go stosować co 4-6 godzin.

Może być stosowany u dzieci i kobiet w ciąży z zachowaniem ostrożności.

6. Entil żel lub plastry

Entil na ukąszenia lub użądlenia owadów występuje w formie żelu lub plastrów. W ich składzie znajdują się substancje aktywne skutecznie zmniejszające reakcję uczuleniową. Entil działa szybko, niemal od razu przynosząc ulgę w bólu i swędzeniu. Można go stosować u dzieci, należy jednak zachować ostrożność.

7. Kosmed Hit

Kosmed Hit spray z aloesem łagodzi objawy po ukąszeniu objawów. Sok z aloesu ma działanie antybakteryjne i antywirusowe, dzięki czemu rana goi się szybciej. Kosmed Hit przynosi również niemal natychmiastową ulgę w bólu i swędzeniu. Może być używany u dzieci powyżej 1. roku życia.

8. Hydrokortyzon

Hydrokortyzon jest maścią stosowaną powszechnie przy różnych dolegliwościach skórnych, w tym również do łagodzenia objawów po ukąszeniu lub użądleniu owadów. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe, dzięki czemu przynosi niemal natychmiastową ulgę oraz aktywnie wspiera procesy leczenia skóry. Preparaty tego typu mogą być stosowane u dzieci, które ukończyły 10. rok życia.


Materiał partnera zewnętrznego