Co roku pojawiają się nowe diety, które bardzo szybko zyskują popularność i przedstawiane są jako absolutny hit i wielkie odkrycie, które ma zrewolucjonizować odchudzanie. Najprawdopodobniej każda osoba zmagająca się z nadwagą czy otyłością słyszała o diecie kopenhaskiej, diecie wysokobiałkowej doktora Dukana czy o budzącej egzotyczne skojarzenia diecie South Beach. Efekty tych diet są różne, ale najczęściej są krótkotrwałe, bo sława wspomnianych diet przemija bardzo szybko.

Od początku 2020 roku bardzo dużo mówi się o diecie ketogenicznej w połączeniu z postem przerywanym. To dietetyczne combo ma szansę na to, by na stałe zagościć w świecie dietetyki i naprawdę uczynić odchudzanie skutecznym i trwałym. Dlaczego? Otóż udowodniono naukowo, że dieta ketogeniczna znacząco poprawia ogólny stan zdrowia organizmu i pozwala na trwałą utratę tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym spożywaniu posiłków do syta. Kluczem jest ograniczenie węglowodanów do minimum i spożywanie dużej ilości dobrych tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Post przerywany jest uzupełnieniem tej diety i pozwala na osiągnięcie naprawdę spektakularnych rezultatów w kwestii sylwetki, a także w odniesieniu do stanu zdrowia organizmu.

Na czym polega post przerywany? Jak go stosować? Jakie efekty można osiągnąć decydując się na stosowanie postu przerywanego i diety ketogenicznej?

Post przerywany – co to takiego?

Post przerywany znany jest również pod anglojęzyczną nazwą „intermittent fasting” lub w formie skrótu „IF”. Nie należy mylić postu z głodówką, czyli z niezamierzonym, niechcianym i niekontrolowanym brakiem jedzenia. Post jest celowym i kontrolowanym powstrzymywaniem się od spożywania posiłków, w określonym celu.

Można śmiało powiedzieć, że post przerywany jest naturalną częścią naszego życia, ponieważ pościmy między kolacją a śniadaniem, między śniadaniem a obiadem czy między obiadem a kolacją – chyba, że podjadamy między posiłkami.

Klasyczna formuła postu przerywanego to 16/8. Schemat ten zakłada 16 godzin postu i 8 godzin okna żywieniowego. W ciągu 16 godzin postu możemy jedynie pić wodę, kawę czy herbatę bez cukru i mleka czy śmietany. W trakcie trwania okna żywieniowego możemy spożywać posiłki – od 1 do 3 posiłków zgodnych z założeniami diety ketogenicznej. Post przerywany i posiłki niskowęglowodanowe z dużą zawartością tłuszczu doskonale się uzupełniają, ponieważ likwidują uczcie głodu i pozwalają bez najmniejszych problemów doczekać do kolejnego posiłku i kolejnego okna żywieniowego.

Istnieją również inne schematy postu przerywanego, np. 20/4 czy nawet 36 godzin postu.

Na tej stronie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące różnych schematów postu przerywanego. Dowiedz się więcej i wybierz schemat, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Korzyści płynące ze stosowania postu przerywanego

Dzięki stosowaniu postu IF możemy zdrowo i skutecznie spalać tkankę tłuszczową. Gdy pościmy, poziom insuliny spada, a wtedy organizm zaczyna pobierać energię z własnych zapasów energetycznych zgromadzonych w postaci tkanki tłuszczowej. Poziom glukozy we krwi spada, więc jedynym wyjściem dla organizmu jest spalanie własnego tłuszczu.

Gdy jemy, sytuacja wygląda odwrotnie. Spożywanie posiłków powoduje wyrzuty insuliny, która przyczynia się do przekształcania nadmiaru energii w tłuszcz i odkładania go zwłaszcza w okolicach brzucha i bioder.

To nie jedyne pozytywne strony okresowego powstrzymywania się od spożywania posiłków. Inne zalety postu przerywanego to:

  • detoksykacja i oczyszczenie organizmu
  • lepsza koncentracja i jasność umysłu
  • autofagia, czyli samonaprawa organizmu
  • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi
  • obniżenie poziomu cukru i insuliny we krwi
  • podniesienie poziomu hormonu wzrostu
  • lepsze samopoczucie
  • zwiększenie poziomu energii
  • cofnięcie cukrzycy typu 2

Widać więc, że stosowanie postu przerywanego i diety ketogenicznej to znakomity sposób na wspieranie swojego organizmu i poprawę stanu zdrowia. Aby spalać tłuszcz, należy jeść tłuszcz i zminimalizować ilość spożywanego cukru. To jedyny sposób, by organizm przestawił się na pobieranie energii z tłuszczu, a nie z węglowodanów. Jeżeli naprawdę chcesz zdrowo i skutecznie schudnąć – postaw na ketozę w połączeniu z okresowym poszczeniem. Bardzo szybko dostrzeżesz, że Twoje samopoczucie wzniesie się na dużo lepszy poziom i że już nie będziesz chciał wracać do starych nawyków żywieniowych.


Materiał partnera zewnętrznego