Siłownia kojarzy nam się z miejscem wypełnionym po brzegi mężczyznami, którzy zajmują się dźwiganiem ogromnych ciężarów. Od dłuższego czasu dietetycy i trenerzy starają się zachęcić kobiety do wybrania sportów siłowych, ponieważ odpowiednie obciążenie pozwala na piękne wymodelowanie sylwetki. 

Kobieta na siłowni – jak zacząć?

Kobiety zazwyczaj wybierają treningi typu cardio, czy też uczęszczają na zajęcia fitness. Lubią angażować się w nowe aktywności takie jak joga, pilates, czy stretching. Warto jednak zainteresować się również ciężarami, gdyż to właśnie one pozwalają na budowanie mięśni. Nie chodzi o to, aby od razu rzucać się na największe obciążenie. Dodatkowo dobrze jest wiedzieć, jakie partie mięśniowe ćwiczyć, aby wyeksponować kobiece kształty. 

Na samym początku warto zacząć od niewielkich hantli, czy też kettleballs. Jeśli nigdy nie miałyśmy do czynienia z ciężarem, wówczas nawet kilkukilowe obciążenie spowoduje, że następnego dnia po treningu pojawią się zakwasy. Gdy dany ciężar staje się dla nas zbyt lekki, jest to czas na podjęcie kolejnego wyzwania. Z każdą kolejną wizytą na siłowni możemy wybierać nowy sprzęt, aż w końcu dojdziemy do ogromnej sztangi, z którą nawet niektórzy mężczyźni mają problem. 

kobieta podnosząca ciężary
Kobiety mogą ćwiczyć identycznie jak faceci, na tych samych maszynach, z takim samym obciążeniem, jednak wcale nie muszą nabrać męskich kształtów | fot.: stock.adobe.com

„Będę wyglądać jak facet” – nic bardziej mylnego

Kobiety mogą ćwiczyć identycznie jak faceci, na tych samych maszynach, z takim samym obciążeniem, jednak wcale nie muszą nabrać męskich kształtów. Płeć piękna powinna skupiać się przede wszystkim na rozbudowaniu mięśni pośladków, a także pleców, aby uzyskać figurę klepsydry. Nie zapominamy o nogach i rękach, jednak nie powinnyśmy tutaj wybierać zbyt dużego ciężaru. Ćwiczenia mięśni brzucha są dla wielu kobiet ich ulubionymi, ale nie każda z nich wie, że trenując tę partię mięśniową, zwłaszcza mięśnie skośne, rozbudowujemy brzuch, więc w rzeczywistości staje się on szerszy. Brzuch najlepiej ćwiczyć bez obciążenia lub z niewielkimi hantlami. 

Wiele kobiet chce mieć dużą, kształtną pupę i korzystają z gotowych ćwiczeń na YouTube. Trenują bez obciążenia lub używają wyłącznie gum oporowych. Niestety, w taki sposób nie zbudujemy mięśni, ponieważ jest to zbyt małe obciążenie. Każdy ruch jest dobry i z pewnością pośladki zyskają lepszy kształt oraz ujędrnią się, ale raczej nie urosną. Jeśli chcemy budować pośladki, wówczas stale musimy progresować z ciężarem i modyfikować ćwiczenia. 

Do budowania masy mięśniowej potrzebna jest nam nadwyżka kaloryczna – musimy jeść więcej, niż nasz organizm potrzebuje. Jeśli jesteśmy na diecie budującej masę, wówczas faktycznie mięśnie będą szybciej się pojawiały, choć niektóre kobiety mają taki cel. Z kolei, gdy chcemy tylko delikatnie wzmocnić sylwetkę, wówczas możemy pozostawać w „zerze” kalorycznym – stracimy tkankę tłuszczową i jednocześnie zbudujemy niewielkie mięśnie. 

Podsumowując, siłownia oraz treningi z ciężarem są zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Wystarczy tylko odpowiednio podejść do tematu i zapoznać się ze wskazówkami, potem zostają nam tylko ćwiczenia i czekanie na znakomite efekty. 

DMI