Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak zacząć swoją przygodę z siłownią? Chcesz zadbać o swoje zdrowie i kondycję, ale nie masz odwagi, by pójść na pierwszy trening? Zaczynanie czegoś nowego może być nieco przytłaczające, zwłaszcza gdy chodzi o treningi na siłowni. Ale nie martw się — jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!

Dlaczego warto trenować na siłowni?

Trening na siłowni ma wiele zalet, w tym poprawę kondycji, sylwetki i zdrowia psychicznego. Ale czy wiesz, co jest najważniejsze? To, że zaczynasz robić coś dla siebie. Dlatego spróbuj popracować nas swoim poczuciem skrępowania, skup się na korzyściach i zrób pierwszy krok.

Przygotowanie do pierwszego treningu

Zanim jednak pójdziesz na siłownię, musisz się przygotować. Jeżeli idziesz na siłownię po raz pierwszy, wybierz strój, który zapewni Ci komfort podczas treningu. Pamiętaj, że ubrania powinny być przewiewne i nie mogą krępować ruchów. Nie możesz też zapomnieć o sportowych butach. Na siłownię potrzebne Ci będą również ręcznik oraz butelka z wodą. Jeżeli będziesz chciał się odświeżyć po treningu, zabierz ze sobą kosmetyki, klapki i dodatkowy ręcznik do wytarcia się po prysznicu.

Pierwszy dzień na siłowni

Pierwszy dzień na siłowni może być nieco stresujący, ale pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Skup się na sobie i swoich celach, a nie na innych osobach.

Na początek warto zgłosić się do trenera, który przeprowadzi z Tobą rozmowę, aby poznać Twoje cele, dotychczasowe doświadczenia ze sportem oraz zapyta o stan zdrowia. To pozwoli na ułożenie dla Ciebie indywidualnego planu treningowego, dzięki któremu będziesz mógł realizować swoje założenia.

Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia w korzystaniu z maszyn do ćwiczeń, również nie bój się prosić o pomoc. Instruktor na siłowni jest po to, by pokazać Ci, jak korzystać z poszczególnych maszyn, by nie zrobić sobie krzywdy i uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Rodzaj treningu

Trener personalny doradzi Ci także, jaki rodzaj treningu będzie dla Ciebie najlepszy. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na zmniejszeniu masy ciała, głównie powinieneś skupić się na treningu cardio. Chcesz zwiększyć swoją masę mięśniową – w takim przypadku lepiej sprawdzi się trening siłowy na maszynach lub z wykorzystaniem wolnych ciężarów. Można wyróżnić też podział treningów w zależności od obszaru ciała – na początek polecane są treningi typu FBW (ang. full body workout), które angażują do ćwiczeń całe ciało. Wraz z nabyciem wprawy i pierwszymi postępami treningowymi, możesz przejść na treningi opierające się na wybranych partiach ciała.

Nie tylko trening siłowy

Siłownia fitness Calypso oferuje też szereg zajęć fitness. Jeśli więc nie jesteś przekonany do treningu z wykorzystaniem maszyn lub wolnych ciężarów, możesz spróbować swoich sił na zajęciach – pilates, zumba, crossfit, body pump – to tylko niektóre z propozycji. W zależności od założonych celów, Twojego obecnego stanu kondycji i własnych preferencji możesz wybrać zajęcia, które przyniosą nie tylko korzyści zdrowotne, ale także poprawią Twoje samopoczucie i będą budować większą pewność siebie.

Pamiętaj, że najważniejsze jest to, żebyś czuł się dobrze i bezpiecznie podczas treningów. Każdy z nas jest inny i nie ma jednego idealnego sposobu na trening. Zacznij od tego, co Ci pasuje, a reszta przyjdzie z czasem. Powodzenia!

Materiał partnera zewnętrznego