Wypadki i urazy mogą zdarzyć się wszędzie – również w domu. Co więcej, nawet 70 proc. wypadków podczas których interweniuje pogotowie, zdarza się właśnie w miejscu zamieszkania. Apteczka jest więc bez wątpienia niezbędnym wyposażeniem. Co koniecznie powinno się w niej znaleźć?

Środki do opatrywania ran

Skaleczenia i drobne rany, nieodpowiednio zabezpieczone mogą w krótkim czasie zmienić się w stany zapalane, które będą już wymagać interwencji lekarskiej. Nawet w przypadku najdrobniejszych ranek, niezbędne jest ich zdezynfekowanie i opatrzenie. Tym bardziej, że w domu gdzie w przygotowuje się posiłki, używa się do tego ostrych akcesoriów, do skaleczeń dochodzi naprawdę często. Do ich skutecznego opatrzenia niezbędne będą:

  • środki do odkażania ran
  • plastry z opatrunkiem, najlepiej wodoodporne
  • jałowa gaza różnej wielkości
  • zwykły plaster bez opatrunku
  • bandaż
  • sól fizjologiczna
  • maść z antybiotykiem (na rany, które są bolesne i mocno zaczerwienione).

Dodatkowo, jeśli którykolwiek z domowników uprawia sport przydadzą się chłodzące żele przeciwbólowe, kompresy żelowe i opaski uciskowe.

Leki i suplementy diety

Kolejnym rodzajem preparatów, których nie może zabraknąć w domowej apteczce są wszelkie leki i suplementy. W końcu nie wszystko można przewidzieć, a jeśli w środku nocy dopadną Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich takie dolegliwości jak choćby wysoka temperatura czy ból głowy, lepiej jest posiadać odpowiedni lek w domu, zamiast szukać dyżurującej apteki. Należy więc zawsze posiadać przede wszystkim leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (najlepiej dwa: jeden na bazie paracetamolu, drugi z ibuprofenem). Masz dzieci? Koniecznie musisz więc mieć środki tego typu przeznaczone dla najmłodszych. Poza tym, warto zabezpieczyć się przed nagłą biegunką i nieżytem żołądka (leki na bazie loperamidu, a także krople żołądkowe i różnego rodzaju herbatki ziołowe na trawienie, wzdęcia czy niestrawność). W domach osób zmagających się z alergią, dobrze jest posiadać odpowiedni zapas leków przeciwalergicznych dopasowanych do rodzaju alergii (na pyłki np. krople do nosa i oczu). Na nagłe stany nerwowe i trudności z zasypianiem, warto dołożyć do apteczki suplementy lub herbatki na bazie melisy i waleriany.

Zabezpiecz apteczkę przed dziećmi

Ilość leków i akcesoriów, które warto posiadać w domowej apteczce jest naprawdę pokaźna, ale lepiej jest przechowywać je nieużywane niż żałować, że się ich nie posiada, kiedy będą potrzebne. Stanowią one znaczne ułatwienie w razie nagłych wypadków i dolegliwości, jak też dają wszystkim domownikom poczucie bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach podczas ich przechowywania. Przede wszystkim, wszystkie leki, środki i preparaty powinny znajdować się w jednym miejscu – szafce lub wyznaczonym do tego pojemniku, które jest stosunkowo chłodne i ciemne. Musi też być umiejscowione jak najwyżej, poza zasięgiem dzieci i odpowiednio zabezpieczone. Poza tym, zanim schowasz lek, zawsze przeczytaj ulotkę – zasady jego przechowywania i bezwzględnie się do nich stosuj. Stale kontroluj zawartość apteczki, sprawdzaj daty ważności i regularnie ją uzupełniaj. Wszystkie te zalecenia są niezwykle ważne dla zdrowia i życia całej rodziny.

NKL