Aparycja jest w obecnych czasach jednym z elementów wpływających na nasze samopoczucie i funkcjonowanie w świecie. Atrakcyjny wygląd nie tylko może pomóc nam w zdobyciu pracy i nawiązaniu nowych znajomości, ale również zwiększyć pewność siebie i ogólnie poczucie własnej wartości. Niewątpliwie, olbrzymią rolę odgrywa w tym nasz uśmiech. Będąc posiadaczem bądź posiadaczką pięknych i zadbanych zębów, częściej chcemy je prezentować za pomocą uśmiechu, dzięki czemu jesteśmy odbierani jako osoby otwarte, pozytywnie nastawione do świata, a także pewne siebie. A dzięki nowoczesnej stomatologii, pełny uśmiech może zyskać zaledwie w jeden dzień!

Implanty

Zacznijmy od najtrudniejszych przypadków, czyli braków w uzębieniu – niezależnie czy braki powstały w wyniku wypadków, problemów zdrowotnych czy w wyniku uwarunkowań genetycznych. U osób, które nie mają niektórych zębów, a pragną pełnego uzębienia pojawiło się rozwiązanie, które trwale naprawia problem. W takim wypadku warto zainwestować w implanty wszczepiane w kość żuchwy i/lub szczęki. Implant stomatologiczny jest niewielką śrubą umiejscawianą w kości, która pełni funkcję korzenia sztucznego zęba. Takie Implanty Zębów potrzebują czasu na zagojenie, a cały proces – w zależności od tego, czy mamy do czynienia z kością żuchwy, czy szczęki – trwa około 3 do 6 miesięcy. Do implantu mocuje się łącznik implantu, na nim z kolei protetyk mocuje koronę. 

Zastąpienie w ten sposób utraconego zęba jest zdecydowanie najlepszym i niezwykle trwałym rozwiązaniem, przy czym nie ma potrzeby szlifowania zdrowych, sąsiednich zębów, czego wymagają tradycyjne procedury nakładania koron i mostów. Warto pamiętać, że brak nawet jednego zęba, powoduje nadmierne obciążenie pozostałych. Implant – choć jego umiejscowienie w kości wymaga zabiegu chirurgicznego – jest rozwiązaniem trwałym (z założenia na całe życie) oraz maksymalnie zbliżonym do naturalnych zębów.

Korony zębowe

Korony mają na celu przykrycie uszkodzonego lub zużytego zęba, którego nie da się odbudować tradycyjnymi stomatologicznymi metodami. Najczęściej stosuje się je w przypadku ukruszenie lub złamania zęba, ale również w przypadku przebarwień. Pełnią wiec nie tylko funkcje estetyczne, ale i ochronne. Koronę najczęściej zakłada się na wzmocnionego leczeniem zęba lub implant, ponieważ kluczowe jest zapewnienie solidnej podstawy. Kolor korony musi być dostosowany do reszty zębów, dlatego warto oddać się w tym przypadku w ręce doświadczonego protetyka. 

Mosty i licówki

Mosty zębowe są rozwiązaniem, które ma na celu zapewnienie większego komfort użytkowania niż tradycyjne ruchome protezy. Ich zaletą jest także stosunkowo niewielka cena. Mostów używa się, kiedy nie ma możliwości skorzystania z implantów (brakuje kości do umiejscowienia implantu bądź z innych przyczyn). Nie tylko zapobiegają przemieszczaniu się zębów, ale i próchnicy oraz chorobom dziąseł. Wizualnie nie różnią się od naturalnych zębów. Most wymaga spiłowania sąsiednich zębów tak, aby można było umieścić na nich cała konstrukcję. Mosty mogą być wykonane chociażby z porcelany, podobnie jak licówki. Licówki są jednak pojedynczymi nakładkami, zalecanymi w przypadku trudnych do usunięcia przebarwień. Z ich pomocą można również skorygować kształt zęba i małe nierówności zgryzu, usunąć przerwę między zębami, a także wydłużyć lub skrócić zęby. Licówki to cieniutkie nakładki protetyczne, które po przyklejeniu do przedniej, wargowej powierzchni zębów zmieniają diametralnie ich kształt i kolor. Przed założeniem licówek, należy jednak zadbać, by zęby nie posiadały ubytków próchnicznych i kamienia nazębnego. W tym celu, przed właściwym zabiegiem wykonuje się zazwyczaj skaling i piaskowanie. Warto także pamiętać, że zakładanie licówek nie zawsze wymaga piłowania własnych zębów. Kliniki takie, jak Wójcik Dental Clinic w Warszawie wykonują licówki także bez szlifowania zębów.

Podsumowując, istnieje wiele wartych uwagi metod, które pozwolą na przywrócenie pięknego i pełnego uśmiechu. Zadbane uzębienie niewątpliwie przyciąga uwagę innych, czyniąc nas atrakcyjniejszymi i bardziej pewnymi siebie. Zwłaszcza, że ankiety jednoznacznie wskazują, że uśmiech jest elementem, który uznajemy za kluczowy podczas poznawania nowej osoby. Warto więc bez wahania, sięgnąć po możliwości, które otwiera przed nami nowoczesna stomatologia, by długo cieszyć się znakomitym wyglądem. Stomatolog w zależności od potrzeb, wybierze optymalne i profesjonalne rozwiązanie problemu, które nie tylko ułatwi codzienne funkcjonalnie, ale i pozytywnie wpłynie na samoocenę. Co ważne, w profesjonalnych klinikach proces skraca się do możliwego minimum, nawet do jednego dnia. Warto więc oddać swój uśmiech w ręce fachowców i zacząć profesjonalną metamorfozę już dziś.

OLI