Strona główna Zdrowie Odpowiednio zbilansowana dieta – jakie urządzenia, aplikacje i metody pomogą w jej...

Odpowiednio zbilansowana dieta – jakie urządzenia, aplikacje i metody pomogą w jej kontynuowaniu?

113
0
zmiana fat na fit
Wiele osób przechodzi na dietę przede wszystkim po to, aby stracić kilka nadprogramowych kilogramów. Czy powinno być to jednak jedynym celem? Zdecydowanie nie | fot.: stock.adobe.com

Wiele osób przechodzi na dietę przede wszystkim po to, aby stracić kilka nadprogramowych kilogramów. Czy powinno być to jednak jedynym celem? Zdecydowanie nie. Warto przejść na dietę aby być zdrowym, czuć się dobrze i lekko. Wysoko przetworzona żywność, słone przekąski oraz słodycze, są w stanie jak najbardziej zapewnić nam krótkotrwałą przyjemność. Jest jednak ona okupiona znacznie gorszym stanem zdrowia, a czasem również i dużo gorszym samopoczuciem. Natomiast gdy dieta jest odpowiednio zbilansowana samo nasze ciało pokazuje nam, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jak jednak trzymać się takich odpowiednich nawyków żywieniowych?

Waga kuchenna – dlaczego warto ją mieć?

Oczywiście wprowadzając zdrowe zmiany w swojej codziennej diecie, nie musimy wcale wykluczać celu, jakim jest utrata wagi. Możemy do niego dążyć, wykorzystując do tego najlepsze sposoby. W tym celu warto zaopatrzyć się w wagę kuchenną. Taka waga pozwoli nam oszacować, ile pokarmu spożywamy w ciągu dnia. Czasem nam się wydaje, że jemy niewiele. Gdy jednak zobaczymy jak objętościowo wygląda nasz posiłek to możemy zrozumieć, że jemy zdecydowanie zbyt dużo. Waga umożliwia nam również liczenie kalorii. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji na telefon, które umożliwiają wpisywanie ilości spożywanego jedzenie i automatyczne obliczanie, ile ma ono kalorii.

Kalkulator kalorii

By poznać wartość tego, ile my powinniśmy takich kalorii dziennie spożywać, musimy skorzystać z kalkulatora kalorii, najlepiej internetowego. Na podstawie naszego wieku, wagi oraz wzrostu wyliczają one, ile każdego dnia powinniśmy spożywać kalorii żeby utrzymać wagę, schudnąć lub też przytyć. Wszystko w zależności od tego, jaki przyświeca nam cel. Pierwszym krokiem do utraty wagi jest zatem wyliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego za pomocą takiego kalkulatora, następnie zakup wagi kuchennej i na końcu ściągnięcie aplikacji, która pomoże nam we wprowadzaniu takich wagowych wartości i wyliczeniu dokładnie, ile kcal zjadamy w ciągu dnia. Co ciekawe, są już aplikacje, które skanują kody kreskowe zjadanych produktów i same liczą ilość kalorii. Pokazują także kolejne dni naszej diety.

Jedz warzywa

Natomiast jeśli chodzi o rzeczy, które powinniśmy spożywać to warto przede wszystkim skupić się na warzywach. W nieco mniejszej proporcji powinny być to owoce, białe mięso, jakieś nasiona itp. Oczywiście od czasu do czasu, możemy również pozwolić sobie na coś słodkiego, jednak rozważnie podchodząc do jego ilości. Pamiętajmy także o tym, że choć orzechy i warzywa są zdrowe, potrafią być także solidną bombą kaloryczną. Tu warto skorzystać z kalkulatora, aby mieć wyobrażenie jak niewielkie i zdrowe przekąski mają wpływ na codzienne zapotrzebowanie energetyczne.

Pomoc dietetyka – kiedy warto?

Czasem jednak korzystanie z tego typu aplikacji i urządzeń, sprawia nam wiele trudności. Warto się do nich przełamać jeśli jednak nie jesteśmy w stanie, to warto skonsultować się z dietetykiem. On ułoży nam dietę, która będzie naprawdę dobrze zbilansowana. Będzie posiadała odpowiednią ilość węglowodanów, białka i tłuszczów, spożywanych w ciągu dnia. Oczywiście diety są układane w zgodzie z tym, czego oczekuje klient. Z tego też względu nie będzie w nich produktów, których nie jadamy. Możemy również zastrzec, że preferujemy składniki ze średniej półki cenowej, jeśli nie stać nas na bardziej wykwintne produkty, które również czasem w takich dietach się pojawiają.

BKS