W ostatnim czasie mówi się coraz więcej o nurkowaniu, dlatego też często o nim możemy usłyszeć. Czynność ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Więcej jest też dostępnych różnego rodzaju centrów do nurkowania, dedykowanych temu sportowi sklepów czy instruktorów uczących nurkowania.

Nurkowanie jako hobby

Nurkowanie nie jest jedynie sposobem na spędzanie czasu, to może być także pełna ekscytacji pasja i zabawa. Ten sport daje ludziom mnóstwo doznań. Można ujrzeć na własne oczy między innymi rafy koralowe, rośliny, ryby czy algi. Żaden inny sport nie jest w stanie nam dostarczyć tylu wspaniałych atrakcji. Nurkowanie to także idealny sposób na spędzanie wolnego czasu w sposób niebanalny, który daje możliwość poznawania nowych miejsc na świecie.

Na kurs nurkowania może zapisać się każdy, kto umie pływać, nie ma problemów ze zdrowiem i chce aktywnie wypocząć. Jeżeli leżenie na plaży w czasie urlopu już Ci się znudziło, z pewnością docenisz uroki jakie daje nurkowanie. Idea nurkowania na przestrzeni wielu lat uległa zmianie, ponieważ kiedyś był to sport jedynie dla wybranych a dziś dostępny jest on dla wszystkich. Nie ma tu większego znaczenia kondycja, wiek czy fundusze.

W jaki sposób przebiega kurs nurkowania?

Obecnie kurs nurkowania polega głównie na zajęciach basenowych i wykładach z teorii. Często jest tak, że w cenę takiego kursu wchodzi także wyjazd na nurkowanie w naturalnych warunkach. Po ukończeniu takiego kursu otrzymuje się specjalny certyfikat, który daje uprawnienia do nurkowania na całym świecie. Można poprzestać jedynie na podstawowym kursie albo zdecydować się na zdobycie kolejnych stopni nurkowych.

nurkowanie pasja
Nurkowanie nie jest jedynie sposobem na spędzanie czasu, to może być także pełna ekscytacji pasja i zabawa | fot.: stock.adobe.com

Nurkowanie jako ciekawy sport

Z wiekiem wielu ludzi traci zapał do uprawiania sportów. Nurkowanie będzie świetną alternatywą dla takich osób. Ktoś może zapytać dlaczego? Nie wymaga to biegania, męczenia się, siłowania ze sztangami a liczne kalorie i tak są spalane i to w przyjemny sposób. Kiedy zanurzamy się w wodzie, swobodnie płyniemy, jednocześnie mamy możliwość podziwiania świata podwodnego. Wtedy wcale nie czuje się zmęczenia, natomiast śmiało porównać można ten sport do kilkukilometrowego biegu.

Pozostaje w zasadzie jeszcze jedna ważna kwestia- gdzie można nurkować? Na samą myśl o nurkowaniu przed oczami pojawia się nam ciemny zbiornik wody z nie do końca przyjaznymi rybami. To jest tylko mit, bowiem w Polsce znaleźć można wiele wspaniałych zbiorników, gdzie woda jest przejrzysta nawet na 10 metrów. Najlepiej jednak udać się w podróż na przykład do Egiptu, aby móc podziwiać rafy koralowe. Obecnie miejsca do nurkowania można znaleźć dosłownie na całym świecie.

Może się wydawać na pozór, że nurkowanie jest sportem ekstremalnie niebezpiecznym, ale jest ono bezpieczniejsze od wędkarstwa czy nawet jazdy konnej. Odsetek wypadków w dziedzinie nurkowania jest bardzo niski. Jeżeli jakieś już wystąpią to przeważnie mają one związek z brawurą oraz niewystarczającą wiedzą. Dlatego bardzo ważne jest, aby skorzystać z kursu pod okiem dobrego instruktora.

KBA