Kraków jest niechlubnie nazywany “alkoholową stolicą Polski”. To w tym mieście znajduje się najwięcej punktów sprzedaży alkoholu. Dostępność alkoholu, jego niska cena i społeczne przyzwolenie wpływają na wzrastający poziom alkoholizmu w Małopolsce. Jak sobie z nim radzić, gdy wokół tyle zachęcających bodźców?

Walka z alkoholizmem w Krakowie

Problem alkoholizmu obserwuje się tu na ogromną skalę. W stolicy małopolski znajdowało się aż 2500 punktów z alkoholem, na co uwagę zwróciły władze miasta i sami mieszkańcy, skarżący się na pijackie awantury pod sklepami. Planowano zmniejszyć ilość wystawianych koncesji, jednak to nie zapobiegło dalszemu rozwojowi alkoholizmu.

Mimo opracowanego przez ROPS Kraków programu profilaktyki i edukacji w obszarze problematyki alkoholowej, krakowianie wciąż piją na potęgę. Nic dziwnego – powszechnie przyjmowana kultura picia daje przyzwolenie na upijanie się, a powszechność punktów usługowych z alkoholem tylko do tego zachęca.

Jak wygrać z alkoholizmem?

Jaki lek może pomóc na alkoholizm? Przede wszystkim głębokie zmiany w społeczeństwie. Gdyby zmniejszyła się dostępność i cena alkoholu, lub gdyby tolerancja społeczna osób pijanych była niższa, mniej osób sięgało by z tak dużą częstotliwością po alkohol. 

W najbliższych czasach nie możemy jednak liczyć na diametralną zmianę i zwalczanie alkoholizmu u samych podstaw. Według danych WHO, w 2019 roku wypito najwięcej alkoholu od 1993 roku, czyli okresu w którym zaczęto mierzyć częstotliwość sięgania po alkohol. 

Niestety – z każdym rokiem Polacy spożywają więcej alkoholu, a statystyki z ciężkiego dla nas roku 2020 mają szansę na pobicie kolejnego niechlubnego rekordu.

Alkoholik musi działać samodzielnie

Co możemy zrobić, jeśli problem alkoholizmu jest nam znajomy? Sama profilaktyka i szerzenie wiedzy są dobre, jednak tego typu inicjatywy zależą od wyższych organizacji. Dla jednostek dotkniętych już nałogiem, medycyna wypracowała szybki sposób na zerwanie z alkoholem. 

Niewiele osób wie, że alkoholizm można skutecznie leczyć za pomocą farmakologii środkami przebadanymi i stosowanymi od lat. Występują dwa rodzaje tabletek dla alkoholików. Przyjmowane doustnie – anticol i w postaci wszywki alkoholowej – disulfiram. Obecnie wstrzymano produkcję pierwszego z nich, a dział sprzedaży firmy zajmującej się jego produkcją (Polfa Warszawa) nie podaje informacji o jej wznowieniu. 

Disulfiram, znany również jako esperal, jest wciąż dostępny i leczy alkoholików w Krakowie od wielu lat.

Tabletki dla alkoholików – gdzie się zaszyć w Krakowie?

Tabletki dla alkoholików są rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i skutecznie przestać pić. Specjalne środki wywołują awersję do spożywania napojów z alkoholem etylowym. Stosowanie farmakologii w leczeniu alkoholizmu w Krakowie jest efektywne i oparte na znanym środku. 

nasz gabinet krakow
abieg zaszycia wykonuje chirurg, a esperal jest dostępny w wielu dawkach, dobieranych przez lekarza | fot.: materiał partnera

Wszywkę alkoholową w Krakowie oferuje między innymi prywatna przychodnia leczenia uzależnień Nasz Gabinet. Zabieg zaszycia wykonuje chirurg, a esperal jest dostępny w wielu dawkach, dobieranych przez lekarza zależnie od potrzeb pacjenta.

Na stronie przychodni Nasz Gabinet znajdziemy informację, że skuteczność przeprowadzonych przez nich terapii wynosi 93%. A leczeniem alkoholizmu zajmują się od ponad 20 lat.

Podsumowanie

Wciąż zbyt mało mówi się o alkoholu jako narkotyku i truciźnie. Osoba uzależniona pozostaje tak naprawdę sama w swoim nałogu, a wszechobecne miejsca sprzedające alkohol i zachęcające reklamy nie pomagają w zachowaniu abstynencji. 

Na szczęście prywatne przychodnie leczenia alkoholizmu w Krakowie odpowiadają na wciąż rosnącą potrzebę kuracji antyalkoholowych. Prywatne gabinety leczenia alkoholizmu korzystając ze znanych środków, w nowoczesny sposób leczą z alkoholizmu. 

Warto zainteresować się kuracją esperalem, zwłaszcza, że to przebadany środek, którego działanie jest już powszechnie znane. Specjalistyczny gabinet, taki jak przychodnia Nasz Gabinet Kraków, pomoże każdemu z chorobą alkoholową wyjść z nałogu, opierając swoje działania na tradycyjnych środkach używanych w nowoczesny i skuteczny sposób.

Materiał partnera zewnętrznego