Kraków jest niechlubnie nazywany “alkoholową stolicą Polski”. To w tym mieście znajduje się najwięcej punktów sprzedaży alkoholu. Dostępność alkoholu, jego niska cena i społeczne przyzwolenie wpływają na wzrastający poziom alkoholizmu w Małopolsce. Jak sobie z nim radzić, gdy wokół tyle zachęcających bodźców?
Walka z alkoholizmem w Krakowie
Problem alkoholizmu obserwuje się tu na ogromną skalę. W stolicy małopolski znajdowało się aż 2500 punktów z alkoholem, na co uwagę zwróciły władze miasta i sami mieszkańcy, skarżący się na pijackie awantury pod sklepami. Planowano zmniejszyć ilość wystawianych koncesji, jednak to nie zapobiegło dalszemu rozwojowi alkoholizmu.
Mimo opracowanego przez ROPS Kraków programu profilaktyki i edukacji w obszarze problematyki alkoholowej, krakowianie wciąż piją na potęgę. Nic dziwnego – powszechnie przyjmowana kultura picia daje przyzwolenie na upijanie się, a powszechność punktów usługowych z alkoholem tylko do tego zachęca.
Jak wygrać z alkoholizmem?
Jaki lek może pomóc na alkoholizm? Przede wszystkim głębokie zmiany w społeczeństwie. Gdyby zmniejszyła się dostępność i cena alkoholu, lub gdyby tolerancja społeczna osób pijanych była niższa, mniej osób sięgało by z tak dużą częstotliwością po alkohol.
W najbliższych czasach nie możemy jednak liczyć na diametralną zmianę i zwalczanie alkoholizmu u samych podstaw. Według danych WHO, w 2019 roku wypito najwięcej alkoholu od 1993 roku, czyli okresu w którym zaczęto mierzyć częstotliwość sięgania po alkohol.
Niestety – z każdym rokiem Polacy spożywają więcej alkoholu, a statystyki z ciężkiego dla nas roku 2020 mają szansę na pobicie kolejnego niechlubnego rekordu.
Alkoholik musi działać samodzielnie
Co możemy zrobić, jeśli problem alkoholizmu jest nam znajomy? Sama profilaktyka i szerzenie wiedzy są dobre, jednak tego typu inicjatywy zależą od wyższych organizacji. Dla jednostek dotkniętych już nałogiem, medycyna wypracowała szybki sposób na zerwanie z alkoholem.
Niewiele osób wie, że alkoholizm można skutecznie leczyć za pomocą farmakologii środkami przebadanymi i stosowanymi od lat. Występują dwa rodzaje tabletek dla alkoholików. Przyjmowane doustnie – anticol i w postaci wszywki alkoholowej – disulfiram. Obecnie wstrzymano produkcję pierwszego z nich, a dział sprzedaży firmy zajmującej się jego produkcją (Polfa Warszawa) nie podaje informacji o jej wznowieniu.
Disulfiram, znany również jako esperal, jest wciąż dostępny i leczy alkoholików w Krakowie od wielu lat.
Tabletki dla alkoholików – gdzie się zaszyć w Krakowie?
Tabletki dla alkoholików są rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i skutecznie przestać pić. Specjalne środki wywołują awersję do spożywania napojów z alkoholem etylowym. Stosowanie farmakologii w leczeniu alkoholizmu w Krakowie jest efektywne i oparte na znanym środku.
Wszywkę alkoholową w Krakowie oferuje między innymi prywatna przychodnia leczenia uzależnień Nasz Gabinet. Zabieg zaszycia wykonuje chirurg, a esperal jest dostępny w wielu dawkach, dobieranych przez lekarza zależnie od potrzeb pacjenta.
Na stronie przychodni Nasz Gabinet znajdziemy informację, że skuteczność przeprowadzonych przez nich terapii wynosi 93%. A leczeniem alkoholizmu zajmują się od ponad 20 lat.
Podsumowanie
Wciąż zbyt mało mówi się o alkoholu jako narkotyku i truciźnie. Osoba uzależniona pozostaje tak naprawdę sama w swoim nałogu, a wszechobecne miejsca sprzedające alkohol i zachęcające reklamy nie pomagają w zachowaniu abstynencji.
Na szczęście prywatne przychodnie leczenia alkoholizmu w Krakowie odpowiadają na wciąż rosnącą potrzebę kuracji antyalkoholowych. Prywatne gabinety leczenia alkoholizmu korzystając ze znanych środków, w nowoczesny sposób leczą z alkoholizmu.
Warto zainteresować się kuracją esperalem, zwłaszcza, że to przebadany środek, którego działanie jest już powszechnie znane. Specjalistyczny gabinet, taki jak przychodnia Nasz Gabinet Kraków, pomoże każdemu z chorobą alkoholową wyjść z nałogu, opierając swoje działania na tradycyjnych środkach używanych w nowoczesny i skuteczny sposób.
Materiał partnera zewnętrznego