Wiele osób postanawiając zmienić swoje życie, zaczyna od pójścia na siłownię i pracy nad swoją sylwetką. Choć pozornie zadanie wydaje się proste, w rzeczywistości wymaga nie tylko determinacji, ale również znajomości prawidłowej techniki ćwiczeń i innych zagadnień treningowo- dietetycznych. Jakie są najczęściej popełniane błędy?

Rutyna i zbyt duży ciężar

Powtarzalność ćwiczeń przez dłuższy czas sprawia, że mięśnie zaczynają się przyzwyczajać i przestają reagować. W związku z tym zmiany w planie treningowym są niezbędne, ale wcale nie muszą być duże. Wystarczy zamiana kolejności, dodanie kilku powtórzeń czy wprowadzenie nowych elementów. Równie ważna jest prawidłowa technika, jak i postawa ciała. Przestrzeganie podstawowych zasad wpływa nie tylko na efektywność treningu, ale przede wszystkim minimalizuje ryzyko kontuzji. Błędem jest również nadmierny ciężar dla osób początkujących w treningach siłowych. To również prowadzi do kontuzji, a także spadku motywacji. Zwichnięcie nadgarstka, zerwanie ścięgien to efekt pracy ze zbyt dużym przeciążeniem. Lepiej zacząć od mniejszego ciężaru i efektywnie zwiększać go wraz z kolejnymi treningami. 

Brak zbilansowanej diety i lekceważenie bólu

Ograniczenie kaloryczności posiłku to podstawa zrzucenia nadmiernych kilogramów. Restrykcyjne diety, głodówki, jak i eliminowanie określonych grup produktów to jednak najgorszy z możliwych wyborów, który prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jak i osłabienia organizmu. Aby dobrze wykonać trening, niezbędna jest energia. Przychodząc głodnym na trening, nie ma szans, aby wykonać go prawidłowo i spalić tkankę tłuszczową. Posiłek przed treningiem jest zatem istotnym elementem spalania tkanki tłuszczowej. Równie istotny jest posiłek po treningu, który pełni funkcję regeneracyjną, czyli pozwala odbudować się utraconej tkance. Jeśli organizm nie otrzyma odpowiedniej porcji energii, będzie głodny i słaby, co wpłynie na efektywność treningu, ale również motywację do dalszego działania. Po intensywnym treningu niezbędne jest również uzupełnienie białka, które pozwala regenerować się mięśniom. Popularnym błędem jest wsłuchiwanie się w fałszywe slogany reklamowe i pseudocoachingowe, które nakazują ćwiczyć, mimo bólu i łez. Lepszym rozwiązaniem jest wsłuchiwanie się w swój organizm i dostosowywanie do jego potrzeb. Warto też nauczyć się rozpoznawać, kiedy mięśnie palą z powodu intensywnego wysiłku, a kiedy odczuwamy ból z powodu przeciążenia lub innych problemów zdrowotnych. Ból w okolicach bioder, barków czy pleców powinien stanowić wskazanie do przerwania treningu. Tego rodzaju ból nie pojawia się w przypadku dobrze wykonanego treningu. Jeśli pojawia się regularnie, a trenujący wciąż go lekceważy, mogą pojawić się kontuzje lub inne konsekwencje zdrowotne. Istotne jest również to, aby po treningu prawidłowo się rozciągać. Niemniej, nie można nadwyrężać swojego ciała. Postęp przyjdzie wraz z czasem i regularnością. Podstawą jest wsłuchiwanie się w potrzeby własnego organizmu.

IIM