Nabiał i jajka zajmują szczególne miejsce w codziennej diecie dzieci i dorosłych. Produkty stanowią źródło niezbędnych składników odżywczych, które korzystnie wpływają na organizm. Jajka świetnie smakują w towarzystwie nabiału, np. w postaci jajecznicy na maśle, naleśników czy ciast. Nie może ich zabraknąć w jadłospisie ze względu na walory odżywcze oraz znakomity smak.

akie produkty zalicza się do nabiału?

Nabiał to bardzo szeroka kategoria produktów spożywczych, które są podstawą jadłospisu wielu osób. Produkty nabiałowe zajmują szczególne miejsce w piramidzie żywienia, ponieważ są źródłem pełnowartościowego białka, wapnia, witamin i składników mineralnych. Co więcej, nabiał zawiera żywe kultury bakterii probiotycznych, które wspierają układ odpornościowy i zmniejszają ryzyko dolegliwości ze strony układu pokarmowego (szczególnie w trakcie antybiotykoterapii). Do tej grupy produktów spożywczych zalicza się mleko, jogurty, maślanki, kefiry, sery, śmietanę, masło i inne przetwory mleczne. Jako że nabiał jest bogaty w białko, powinien znaleźć się w codziennym jadłospisie osób na diecie odchudzającej. Z tej grupy produktów powinny jednak zrezygnować osoby z nietolerancją nabiału – to stan, kiedy organizm nie potrafi przyswoić składników odżywczych znajdujących się w mleku, czego konsekwencją są różne dolegliwości, m.in. żołądkowe. Na szczęście na rynku dostępne są produkty bez laktozy, które mogą zastąpić tradycyjny nabiał. Są tak samo smaczne i dają duże możliwości przygotowywania pysznych dań.

Dlaczego warto jeść jajka?

Jajka są równie pożywne co nabiał, dlatego zdecydowanie warto uwzględnić je w jadłospisie. Są niskokaloryczne i dostarczają duże ilości składników budulcowych, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Jajka są źródłem pełnowartościowego białka, wysokiej jakości tłuszczów, antyoksydantów oraz 13 rodzajów witamin i minerałów. Dają uczucie sytości przez długi czas, dlatego polecane są osobom na diecie redukcyjnej. Ponadto duża zawartość białka wpływa na rozwój masy mięśniowej – jedno jajko zaspokaja 25 proc. dziennego zapotrzebowania organizmu na białko. Są one również źródłem lecytyny, która ogranicza odkładanie się cholesterolu w organizmie i minimalizuje ryzyko związane z występowaniem chorób układu krążenia, co obala mit o tym, że osoby z wysokim cholesterolem nie powinny jeść jajek. Jedynym wyjątkiem są osoby obciążone genetycznie hipercholesterolemią. Poza nimi prawie dla każdego spożywanie 1-2 jajek dziennie niesie za sobą duże korzyści dla organizmu.

Materiał partnera