Strona główna Zdrowie Miód manuka – właściwości, które warto docenić

Miód manuka – właściwości, które warto docenić

20
0
miód manuka
Miód manuka ma specyficzny zapach i smak, ale zdecydowanie warto go włączyć do swojego jadłospisu | fot.: materiał partnera

„Miód z drzewa herbacianego” – to dosłowne tłumaczenie miodu manuka, którego nazwa pochodzi od języka Maorysów. Spośród dostępnych miodów, manuka należy do jednych z najbardziej wyjątkowych. Jego właściwości sprawiają, że poleca się go jako produkt nie tylko do spożywania, ale i leczniczy. Co znajduje się w składzie miodu manuka i jak działa on na organizm ludzki?

Drzewo życia

Manuka to gatunek należący do krzewów bądź niewielkich drzew. Pochodzi z obu wysp Nowej Zelandii oraz południowo-wschodniej Australii. Oryginalny miód powstaje z nektaru tego krzewu. Jest to roślina najmocniej kwitnąca między listopadem a styczniem. Tak krótki okres silnego kwitnienia oraz występowanie innych roślin miododajnych na wspomnianych terenach, sprawiają, że pozyskiwanie miodu manuka jest dość trudne. Stąd nie powinna dziwić jego cena, choć uwzględniając unikalne właściwości, zdecydowanie warto zainwestować w oryginalny produkt. Można go znaleźć w sklepie Evital.

Manuka wyróżnia się bardzo wysoką zawartością MGO, czyli naturalnie występującego związku znanego jako methyloglyoxal. W żadnym innym produkcie nie można znaleźć tak dużych ilości tego związku. Ten dwukarbonylowy związek chemiczny działa przeciwzapalnie, odżywczo i oczyszczająco. Uczestniczy w budowie komórek, a ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne. MGO znajduje się w składzie wszystkich miodów, ale to właśnie w odmianie manuka jego bardzo wysokie stężenie wpływa na właściwości miodu.

Właściwości miodu manuka

Można liczyć na wyregulowany poziom flory bakteryjnej, co ma znaczenie dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Manuka wspomaga leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego, wrzodów żołądka czy też zespołu jelita nadwrażliwego. Jest przydatny do usuwania nagromadzonych, zalegających w układzie pokarmowym gazów.

Miód ten działa antybakteryjnie. Może być stosowany jako skuteczny sposób na walkę z trądzikiem oraz wspomagająco do gojenia ran powstałych na skórze. Manuka efektywnie odpiera ataki bakterii odpowiedzialnych za infekcje nie tylko układu pokarmowego, ale i lokalizowane w gardle, zatokach czy też błonie śluzowej nosa.

Poza wspomnianym MGO, który w dużej mierze decyduje o dobroczynnych właściwościach manuki, w jego składzie znajdujemy również leptozynę, kwasy fenolowe oraz flawonoidy.

Jak stosować?

Miód manuka ma specyficzny zapach i smak, ale zdecydowanie warto go włączyć do swojego jadłospisu. Najlepiej stosować 2-3 łyżeczki dziennie, choć może być on również rozpuszczony w szklance wody z dodatkiem soku z cytryny. Manuka może być stosowany praktycznie u każdego (o ile nie ma przeciwwskazań), a u dzieci od 1. roku życia.

Miód manuka jest wysoce kaloryczny, podobnie jak i inne miody. Z tego względu zaleca się ostrożne stosowanie pod względem ilości, najlepiej po konsultacji z lekarzem, w zależności od celu, w jakim ma być on podawany. Pewne jest natomiast, że unikalne właściwości manuki czynią go miodem najbardziej wyjątkowym, i choć nie najtańszym, to jednym z najbardziej pożądanych.

Materiał partnera