Krwotoki z nosa to coraz bardziej znana dolegliwość, która dokucza ludziom w różnych przedziałach wiekowych. Nadchodzi nagle i wymaga szybkiej reakcji zatamowania krwotoku. Przede wszystkim nie należy panikować. Najlepszym sposobem na znalezienie przyczyny krwawienia jest udanie się do specjalisty.

Jakie mogą być przyczyny krwawienia z nosa?

Najczęstsze przyczyny krwawienia są zazwyczaj czymś niegroźnym. Wynikają z przemęczenia, nadmiernego wysiłku lub drobnego uszkodzenia błony śluzowej nosa, np. poprzez suchość śluzówki lub częstotliwe wydmuchiwanie nosa oraz inne urazy w okolicy nosa. Niedobór witaminy K także może przejawiać się w postaci krwawienia. Wtedy wystarczy zadbać o odpowiednią ilość i jakoś snu oraz zastosować odpowiednią suplementację. Niestety oprócz błahostek, krew może również informować o poważnych schorzeniach znajdujących się w naszym organizmie. Krwotoki mogą dawać znać o takich chorobach jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, a nawet nowotwory, w tym białaczka, dlatego sprawy nie należy bagatelizować. Krwawienie może występować w różnej intensywności. Zaczynając od delikatnego pojawienia się kropli krwi na chusteczce, do silnego krwotoku wypływającego z dróg oddechowych. 

Jak sobie poradzić z krwawieniem z nosa?

W przypadku pojawienia się kilku kropli krwi podczas wydmuchiwania nosa nie ma większego problemu, ponieważ posiadasz już chusteczkę w ręku. W tym przypadku wystarczy pochylić głowę do przodu i uciskać delikatnie skrzydełka nosa aż do zaprzestania krwawienia. Natomiast w przypadku poważnego krwotoku, przy którym krew dosłownie wypływa i ciężko ją zatamować, należy rozpocząć następujące kroki: 

Należy znaleźć najbliższe miejsce do spoczęcia, aby nie nadwyrężać bardziej organizmu i usiąść z głową pochyloną do przodu uciskając w ten czas skrzydełka nosa (to bardzo ważne aby nie stosować przestarzałych metod, mówiących, że podczas krwotoku powinniśmy odchylić głowę do tyłu. W ten sposób krew zacznie spływać do gardła i poszkodowany może się nią zakrztusić). Jeśli to nie wystarczy, dobrym sposobem będzie przyłożenia czegoś zimnego do karku, np. namoczonego w zimnej wodzie ręcznika, w celu ograniczenia krwawienia. Krwotok powinien minąć w przeciągu 10 minut. Jeśli czas będzie się wydłużał, należy wówczas skontaktować się z pogotowiem, ponieważ zbyt długie krwawienie prowadzi do dużej utraty krwi i w rezultacie zasłabnięcia pacjenta.

W przypadku pojawienia się silnych krwotoków należy udać się do lekarza w celu wykonania podstawowych badań takich jak morfologia krwi. Następnie lekarz może skierować pacjenta do laryngologa, który z pewnością znajdzie prawdziwą przyczynę krwawienia lub skieruje na kolejne badania potrzebne do postawienia diagnozy.

Podsumowanie

Najczęściej nie jest to poważna sprawa, wystarczy odpocząć i nie forsować organizmu, ale warto się badać i obserwować swój organizm. Najczęściej wysyła on w ten sposób informacje z prośbą o odespanie przepracowanych nocy lub odpoczęcie po ciężkich przeżyciach skumulowanych na przestrzeni tygodnia.

DMI