Słowo „dieta” kojarzy nam się zwykle z odchudzaniem. Tymczasem stosowanie diety ma szersze znaczenie i polega na odpowiednim sposobie żywienia, który ma na celu poprawę naszego zdrowia. Tak też jest z keto dietą, która w pierwotnym założeniu miała wspomagać osoby chore na cukrzycę i padaczkę. Odchudzanie było niejako „efektem ubocznym” takiego stylu odżywiania. Co to jest dieta ketogeniczna, na czym polega i jakie są jej główne założenia?
Co to jest dieta ketogeniczna?
Na czym polega dieta ketogeniczna? Podstawową zasadą, na której opiera się keto dieta jest wyeliminowanie z jadłospisu węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami. Węglowodany, czyli inaczej cukry, to główne źródło energii dla naszego organizmu. Ich nadmiar przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej. Wprowadzenie do diety większej ilości tłuszczy kosztem węglowodanów sprawia, że organizm traci dotychczasowe, łatwe źródło energii i przestawia się na zużywanie własnej tkanki tłuszczowej. Stan ten nazywamy ketozą.
Dieta ketogeniczna – kto może ją stosować?
Obecnie keto dieta najczęściej stosowana jest przez osoby chcące zrzucić nadmiar kilogramów. Należy jednak pamiętać, że dieta ketogeniczna nie jest obojętna dla organizmu i należy ją stosować pod kontrolą dietetyka. Przede wszystkim, aby skorzystać z zalet, jakie daje keto dieta, trzeba mieć zdrowe nerki, wątrobę i trzustkę. Organy te będą dosyć mocno obciążone metabolizmem ciał ketonowych i muszą być w pełni sprawne, aby temu podołać. Pierwotnie dieta ketogeniczna stosowana była u osób chorych na cukrzycę oraz lekooporną padaczkę, jako wspomaganie tradycyjnej terapii. Dopiero później zaczęto ją stosować jako dietę odchudzającą.
Czy keto dieta jest zdrowa?
Dieta ketogeniczna, ze względu na wykluczenie węglowodanów, jest dietą eliminacyjną. Należy mieć na uwadze, że jest to dieta długoterminowa, a na pierwsze efekty będziemy musieli trochę poczekać. Po rozpoczęciu diety organizm zaczyna przechodzić w stan ketozy. Te pierwsze dni są dosyć trudne, gdyż mogą pojawić się bóle brzucha, zaparcia, apatia i ogólne rozdrażnienie. Początkowym problemem może być także odpowiednie komponowanie posiłków, dlatego dobrze jest robić to z pomocą dietetyka. Warto przetrwać te pierwsze trudności, ponieważ stosowanie keto diety daje bardzo dobre rezultaty.
Jakie efekty daje stosowanie diety ketogenicznej?
U osób zdrowych, głównym efektem stosowania diety jest zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji utrata zbędnych kilogramów. Mniejsza ilość tkanki tłuszczowej prowadzi do usprawnienia pracy serca, nerek i wątroby. Poprawia się krążenie krwi, spada poziom cukru i cholesterolu. Wraz ze spadkiem kilogramów poprawia się nasz stan zdrowia i ogólna kondycja organizmu.
Co można jeść, a czego unikać na diecie keto?
Osoby zastanawiające się, co to dieta keto, często trafiają na informację, że jest to dieta tłuszczowa. Oznacza to, że podstawowym składnikiem jadłospisu (aż do 70-75%) będą właśnie tłuszcze. Warto zadbać o to, aby były odpowiednio wysokiej jakości. Produkty dozwolone w menu to między innymi:
- tłuste ryby
- tłuste mięsa
- masło i oleje
- orzechy
- awokado
- warzywa niskowęglowodanowe
Bezwzględnie należy unikać cukrów (także tych pochodzących z owoców), produktów zbożowych, skrobi oraz produktów light. Podczas stosowania diety nie można więc jeść między innymi:
- słodyczy
- makaronów
- ryżu
- kukurydzy
- ziemniaków
- bananów
- jabłek
- winogron
- płatków owsianych
Widzimy więc, że dieta ketogeniczna wyklucza z menu wiele produktów spożywczych ale keto efekty są tego warte. Ścisłe trzymanie się jadłospisu może być problematyczne, jednak rygorystyczne przestrzeganie zaleceń pozwala w szybkim czasie zrzucić zbędne kilogramy.
Czy decydować się na dietę ketogeniczną?
Wiedząc już, co to dieta keto i na czym polega dieta ketogeniczna, możemy zdecydować, czy chcemy ją zastosować. Jest to sposób żywienia dający dobre rezultaty w walce z nadprogramowymi kilogramami, jednak jej stosowanie jest dość trudne. Najlepszym rozwiązaniem jest porada u dietetyka, który dopilnuje, aby utrata kilogramów obyła się bez szkody dla zdrowia.
Materiał partnera