Mimo wielu kampanii edukacyjnych, palenie tytoniu wciąż jest powszechne. Choć tradycyjne papierosy nie są już aż tak popularne, ich miejsce, szczególnie wśród młodzieży, zajmują papierosy elektroniczne oraz systemy do podgrzewania tytoniu, które, jak pokazują najnowsze badania, nie są wcale zdrowsze od tych tradycyjnych.

Wpływ palenia papierosów na organizm

Każdy wypalony papieros powoduje wprowadzanie do układu oddechowego substancji toksycznych, które niszczą nabłonek i pokryte nimi rzęski odpowiadające za prawidłowe usuwanie wydzieliny. Prowadzi to do gromadzenia śluzu, który sprzyja nadkażeniom. Osoby palące tytoń znacznie częściej chorują na zapalenia płuc i infekcje oskrzeli. Dodatkowo występuje u nich podwyższone ryzyko wystąpienia nowotworów płuc, w tym agresywnego drobnokomórkowego raka płuc. Inną chorobą bezpośrednio spowodowaną paleniem tytoniu jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), w której trakcie dochodzi do zwężenia światła obwodowych oskrzeli, co utrudnia prawidłowe oddychanie. Uszkodzenie płuc wynika ze stałego narażenia na szkodliwy dym tytoniowy i przewlekłego stanu zapalnego, w którym dochodzi do zachwiania równowagi między aktywnością proteaz i antyproteaz. Miąższ płuc jest niszczony, co prowadzi do nadprodukcji śluzu, ograniczenia przepływu powietrza, rozdęcia płuc i zaburzenia wymiany gazowej prowadzącego do ograniczenia wydolności organizmu.

Nie tylko układ oddechowy

Palenie tytoniu wpływa także na układ krążenia, zwiększając ciśnienie krwi i krzepliwość krwi oraz uszkadzając śródbłonek, prowadząc do zwężenia naczyń krwionośnych, co sprzyja powstawaniu miażdżycy. Dużo szybciej starzeje się także nasza skóra. Palenie papierosów można porównać do  świadomego przyjmowania codziennie tabletki, która skraca nam życie i pogarsza nasz stan zdrowia. Oprócz kwestii zdrowotnych palenie i leczenie chorób powstałych w wyniku tego nałogu jest obciążające dla naszego portfela.

Kaszel a palenie papierosów

Przewlekły kaszel jest zmorą wielu palaczy. Jest spowodowany uszkodzeniem nabłonka płuc i trudnością w odprowadzaniu gromadzącego się śluzu. Jeśli cierpisz na przewlekły mokry kaszel, ulgę może przynieść stosowanie preparatów rozrzedzających śluz takich jak Flavamed dostępny w postaci syropu, roztworu doustnego, tabletek i tabletek musujących. Przewlekły kaszel występujący u osoby palącej, niezwiązany z infekcją, budzi niepokój onkologiczny, ponieważ może być pierwszą oznaką nowotworu płuc. Każdy kaszel trwający ponad 3 tygodnie jest wskazaniem do poszerzenia diagnostyki i powinien zostać skonsultowany ze specjalistą.


Materiał partnera zewnętrznego