Aby zdrowo schudnąć trzeba… zdrowo jeść – i nie jest to jedynie pusty frazes, lecz fakt wynikający z wiedzy o tym, jak funkcjonuje ludzki organizm. Głodówki czy restrykcyjne diety mogą dać szybki rezultat, jednak ich działanie polega wyłącznie na pozbyciu się z ciała wody i mięśni. Gdy tylko wracamy do normalnego trybu odżywiania się, utracone kilogramy wracają jak bumerang. Aby pożegnać je na zawsze, musimy zacząć od podstaw, czyli od zbudowania podwalin do zdrowej diety.

Zdrowa dieta redukcyjna – czyli jaka?

Jeśli dieta ma pomóc nam zredukować wagę, to musi dostarczać naszemu organizmowi nieco mniej kalorii niż ten potrzebuje na co dzień. Zapotrzebowanie kaloryczne można policzyć za pomocą specjalnych kalkulatorów, uwzględniających naszą aktualną wagę, wiek, płeć czy tryb życia. Bilans kaloryczny nie może być jednak zbyt niski, deficyt około 100 – 200 kcal dziennie w zupełności wystarczy, aby tracić średnio pół kilograma tygodniowo. Należy pamiętać przy tym również, że kalorie, które przyjmiemy muszą pokrywać jednocześnie zapotrzebowanie organizmu na podstawowe substancje odżywcze: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy czy minerały. W jadłospisie nie może zabraknąć zatem praktycznie żadnej grupy produktów spożywczych. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, aby zadbać o właściwe zbilansowanie posiłków, dobrym rozwiązaniem może okazać się wizyta w poradni dietetycznej, dieta pudełkowa oraz edukacja w zakresie zdrowego odżywiania – tu z pomocą może nam przyjść portal Fabryka Diet

Nie tylko jedzenie – co pić na diecie redukcyjnej?

Zdrowa redukcja masy ciała wiąże się z koniecznością doskonałego nawadniania organizmu. Na diecie musimy pamiętać o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie, przy czym mogą zastąpić ją też napary z ziół czy świeże soki. Dobrze jest również włączyć do jadłospisu zupy, dużą ilość warzyw i owoców, które zawierają w sobie wodę. Sięgnięcie po szklankę napoju to także prosta sztuczka na oszukanie żołądka, kiedy mamy ochotę na przekąskę. 

Ruch usprawni proces

Aktywność fizyczna wzmacnia organizm i przyspiesza przemianę materii. Na diecie redukcyjnej lepiej nie wdrażać jednak intensywnych treningów, które wyniszczają organizm. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie stopniowe przyzwyczajanie swojego ciała do bardziej aktywnego trybu życia. Należy więc jak najwięcej spacerować lub wprowadzić do swojej codzienności ulubiony sport – piłkę nożną, tenis, jazdę na rowerze – cokolwiek sprawia nam przyjemność. Ruch i zdrowa dieta to najprostszy sposób na redukcję masy ciała raz na zawsze, bez ryzyka efektu jojo czy doprowadzenia do powstania niedoborów składników odżywczych. 

Zdrowa redukcja masy ciała możliwa jest tylko wtedy, kiedy zaczniemy jeść rozsądnie i z umiarem. Pomocne może okazać się wprowadzenie regularnych posiłków, liczenie kalorii, dbanie o jakość każdego dania i różnorodność produktów na talerzu. Jeśli zadanie to wydaje się zbyt trudne, warto skorzystać z pomocy cateringu dietetycznego, który zajmie się tym wszystkim za nas. 

Materiał partnera