Strona główna Zdrowie Jak wpływają na nas odżywki sportowe?

Jak wpływają na nas odżywki sportowe?

178
0
Kobieta podczas ćwiczeń
Gdy trenujemy zapotrzebowanie zwiększa się wraz z wysiłkiem włożonym w dane ćwiczenia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Odżywki sportowe są bardzo istotną częścią diety dla wielu kulturystów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Jednakże, wiele osób nie jest do końca pewna co tak naprawdę określone suplementy diety mogą nam dostarczać. W naszym artykule postaramy się przedstawić działanie najbardziej popularnych odżywek na nasze wyniki w sporcie.

Białko

Dla wielu jedna z najpopularniejszych odżywek sportowych dostępnych na rynku – białko jest bardzo istotne dla naszego zdrowia, przez co odpowiednia suplementacja nigdy nie może być zaniedbana. W przypadku suplementów diety, głównym ich zadaniem jest dostarczenie wymaganej dawki protein, by nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia białko wspomaga rozrost naszych mięśni przy okazji oferując małą ilość kalorii. Z tego też powodu nie jest to żadnym zaskoczeniem, że różne formy białka są tak popularne. Warto z pewnością zaznaczyć, że decydowanie się na suplementację musi wynikać ze świadomej potrzeby dostarczania składników odżywczych do naszej diety. Przyjmowanie odżywki sportowej “na ślepo” może nie dać nam efektu, jakiego oczekujemy. Warto na koniec też zaznaczyć, że suplement diety w postaci protein jest dość mocno badany i uznaje się, że nie posiada skutków ubocznych. Jednakże, osoby, które mają problemy z nerkami muszą upewnić się czy mogą korzystać z takich rozwiązań.

Kreatyna

Kolejna z najpopularniejszych odżywek sportowych – kreatyna również posiada bardzo bogatą historię pełną badań i testów przez co jest uznawana za jeden z najbezpieczniejszych suplementów dostępnych na rynku. Kreatyna składa się z trzech aminokwasów: glicyny, metioniny i argininy. Warto zaznaczyć, że jest to związek chemiczny, który występuje w naszym organizmie. Głównie uznaje się, że kreatyna jest w stanie wpłynąć na:

  • zwiększenie naszej masy ciała w krótkim czasie
  • pozytywnie wpłynąć na budowę naszych mięśni
  • wpłynąć na jakość naszego treningu (szczególnie siłowego) poprzez zwiększenie naszej wytrzymałości

Jak było wspomniane wyżej, kreatynę uznaje się za jedną z bezpieczniejszych odżywek sportowych dostępnych na rynku. Bardzo często powstają nowe, rygorystyczne badania, które mają na celu upewnienie się co do tego, jak może suplement na nas wpłynąć.

Aminokwasy BCAA

Ostatnim z popularnych suplementów jest BCAA, lub też Branched Chain Amino Acids. Są to aminokwasy egzogenne ponieważ nie jesteśmy w stanie ich wytworzyć w naszym organizmie. BCAA zawiera w sobie:

  • leucynę
  • izoleucynę
  • walinę

Dostarczanie odpowiedniej dawki aminokwasów do naszego organizmu jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. Z tego też powodu jednym z rozwiązań może być przyjmowanie BCAA w postaci odżywki sportowej. W przypadku działań stricte związanych z treningiem to uważa się, że aminokwasy te mogą wpłynąć na redukcję tkanki tłuszczowej czy zmniejszyć odczucie zmęczenia po treningu, szczególnie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami. Z tego też powodu aminokwasy BCAA mogą być polecane amatorom.

Podsumowanie

Korzystanie z odżywek sportowych może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu, lub możliwości ułożenia sobie diety, która dostarczy wszystkich odpowiednich składników odżywczych do naszego organizmu. Jest to szczególnie ważne gdy trenujemy ponieważ zapotrzebowanie zwiększa się wraz z wysiłkiem włożonym w dane ćwiczenia.

Autor: redakcja Sklep.kfd.pl


Materiał partnera zewnętrznego