Wzrok to król zmysłów. Jest odpowiedzialny za odbieranie bodźców z otoczenia i nie tylko. Sprawdź, jakimi sposobami w prosty sposób polepszysz kondycję swojego wzroku, aby cieszyć się jego dobrym stanem przez wiele lat.

Zadbaj odpowiednio o wzrok 

Wzrok jest cennym zmysłem, dlatego warto o niego odpowiednio dbać. Podstawową kwestią powinna być zbilansowana dieta bogata w witaminy i antyoksydanty. Po drugie należy unikać kontaktu ze światłem niebieskim oraz nie przeciążać oczu. Może to mieć nieprzyjemne konsekwencje, które mogą zakończyć się znacznym pogorszeniem widzenia. Po trzecie – ćwiczenia. Gimnastyka, relaksacja, czy joga dla oczu ma zbawienny wpływ na kondycję zmysłu wzroku. 

Ćwicz nie tylko mięśnie, lecz także wzrok

W dzisiejszych czasach mocno nadwyrężamy wzrok. Długie przesiadywanie przed monitem komputera, wyświetlaczem telefonu lub wielogodzinne oglądanie telewizji nie wpływa dobrze na nasz zmysł. Borykamy się z pieczeniem oczu, suchością, łzawieniem, zaczerwienieniem oraz wrażliwością na światło. Dlatego warto ćwiczyć wzrok. Regularna „gimnastyka” może przynieść ukojenie zmęczonym oczom. 

W pierwszym ćwiczeniu należy zamknąć powieki i rozluźnić mięśnie twarzy, w szczególności czoła. Następnie będąc rozluźnionym, przesuwamy gałkami ocznymi w prawo. Kiedy poczujemy napięcie, utrzymujemy ten stan przez kilka sekund. Tak samo postępujemy z lewym okiem. Serię powtarzamy pięć razy. 

Do drugiego ćwiczenia potrzebny będzie ołówek, na którym zaznaczamy kropkę. Zakrywamy lewą dłonią lewe oko, nie zamykając go. Następnie powoli zataczamy ołówkiem koła zgodnie ze wskazówkami zegara, śledząc kropkę. Po pięciu obrotach powtarzamy serię na prawym oku. 

W ostatnim ćwiczeniu trzeba wyobrazić sobie poziomą ósemkę lub znak nieskończoności. Przybieramy wygodną pozycję, rozluźniamy mięśnie i obrysowujemy kontury kształtu oczami. Robimy to powoli i dokładnie. Należy pamiętać, aby nie poruszać głową. 

Aby poznać więcej ćwiczeń dobrych dla wzorku, warto odwiedzić stronę https://mamwzrokok.pl/jak-cwiczyc-wzrok/.  

Zbilansowana dieta wpływa na zdrowie oczu

Dieta ma znaczny wpływ na kondycję wzroku. Najważniejsze dla oczu są antyoksydanty, witaminy A, E, C oraz flawonoidy i karotenoidy. 

Przede wszystkim ogranicz cukry i żywność przetworzoną. Zawarte w nich tłuszcze trans mogą powodować znaczące pogorszenie się ostrości widzenia i rozwijanie się chorób oczu. Dobrym krokiem jest spożywanie kolorowych warzyw i owoców. Witaminy i dobroczynne składniki w nich zawarte są zbawienne dla kondycji oczu. 

Z produktów zwierzęcych warto wybrać jajka. Ważnym aspektem jest to, aby gotować je na miękko, ponieważ to płynne żółtko zawiera składniki – witaminy z grupy B i ryboflawinę, które wpływają na polepszenie się wzroku i zahamowanie rozwoju chorób wrodzonych i rozwojowych. Ważnym elementem zbilansowanej diety są także kwasy Omega 3 zwane także nienasyconymi kwasami tłuszczowymi – NNKT. Są szczególnie pomocne, jeśli chodzi o odpowiednią ochronę siatkówki, a także odbudowę fotoreceptorów, które wpływają na ostrość widzenia. Kwasy Omega 3 w dużych ilościach znajdują się w rybach takich jak: łosoś, makrela, śledź, pstrąg tęczowy, czy sardynki. Nienasycone kwasy tłuszczowe są również obecne w orzechach i oleju lnianym – ten produkt należy spożywać na zimno, aby dostarczyć odpowiednią ilość zdrowych składników.

Innym składnikiem, tym razem wpływającym na ukrwienie gałki ocznej są flawonoidy. Dobrym źródłem tych organicznych związków są owoce takie jak borówki i jagody. Nie można także zapominać o włączeniu do swojej diety pożywienia bogatego w witaminę E i A, czyli marchewki, pietruszki, jarmużu, czy szpinaku. Te wartościowe składniki zwalczają wolne rodniki, które mogą pogorszyć jakość widzenia.

Materiał partnera