Dieta ketogeniczna jest jedną z najczęściej stosowanych kuracji w ostatnim czasie. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim szybkim efektom oraz braku odczuwania głodu, jak ma to miejsce w przypadku innych diet odchudzających. Jednak największym problemem jest monotonia, która może zniechęcać do kontynuowania kuracji. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym unikniesz znudzenia.

Dieta ketogeniczna należy do grupy diet niskowęglowodanowych i wysokotłuszczowych. Jej istotą jest ograniczenie spożycia produktów zawierających węglowodany i zwiększenie ilości produktów dostarczających tłuszcze. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, co skutkuje zwiększoną produkcją ciał ketonowych. I to właśnie one są wykorzystywane jako podstawowe źródło energii.

Dieta ketogeniczna – najważniejsze zasady

Dieta keto ma dość proste zasady – polega na spożywaniu przede wszystkim tych produktów spożywczych, które dostarczają sporą ilość tłuszczów przy znikomej ilości węglowodanów. Większość osób sięga zatem m.in. po:

  • mięso,
  • ryby,
  • oleje roślinne,
  • pełnotłuste mleko,
  • tłuste przetwory mleczne.

Należy przy tym wykluczyć z diety większość owoców i warzyw. Posiłki nie powinny też bazować na produktach pełnoziarnistych – w tym na pieczywie, bez którego większość osób nie wyobraża sobie śniadania czy kolacji.

Nie da się ukryć, że lista możliwych do wykorzystania produktów jest mocno ograniczona. W pewnym momencie może skutkować to monotonią jadłospisu. Zaś nudne posiłki zwiększają prawdopodobieństwo przerwania kuracji odchudzającej.

Smaczna i różnorodna dieta keto? To możliwe…

Z wytrwaniem w postanowieniach diety keto największy problem mają osoby, dla których gotowanie nie jest pasją. Tymczasem w tym przypadku koniecznością jest komponowanie różnorodnych dań – po to, aby nie wpaść w monotonię.

Jeśli nie przepadasz za gotowaniem i nie masz czasu na poszukiwanie inspiracji kulinarnych, możesz skorzystać z cateringu dietetycznego. Wśród proponowanych diet pudełkowych znajdziesz dietę keto, w ramach której otrzymasz zestaw posiłków na cały dzień. Wszystkie będą przyrządzone w oparciu o zasady diety ketogenicznej, dzięki czemu z łatwością utrzymasz organizm w stanie ketozy – wyjaśnia przedstawicielka firmy cateringowej, Nice To Fit You.

Warto przy tym podkreślić, że samodzielne komponowanie posiłków w ramach diety keto może być trudne. Trzeba bowiem zadbać nie tylko o różnorodność dań, ale również ich walory zdrowotne. Nadmiar mięsa czy tłustych przetworów mlecznych skutkuje zwiększoną ilością kwasów tłuszczowych nasyconych w organizmie. Zaś ich nadmiar przyczynia się do wzrostu stężenia cholesterolu LDL, który jest jednym z czynników rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że dieta keto przyniesie oczekiwane efekty w kwestii redukcji zbędnych kilogramów, zdaj się na doświadczenie dietetyków. W ramach zamówionej diety pudełkowej otrzymasz komplet posiłków na każdy dzień – wszystkie zgodnie z zasadami zdrowej diety keto.

Materiał partnera