U kobiet okres menopauzy nigdy nie jest taki sam. Niektóre objawy mogą być bardzo uporczywe (jak np. uderzenia gorąca), inne natomiast mogą pozostać prawie niezauważalne. Zawsze jednak jest to etap, podczas którego zmienia się wygląd ciała. Organizm jest podatny na niekorzystny wpływ zaburzeń występujących w gospodarce hormonalnej. Warto wiedzieć, jakie zmiany zauważymy podczas trwania klimakterium i czy są one trwałe.
Jak kobieta przechodzi okres klimakterium?
Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego tak różne bywają objawy menopauzy oraz czas ich trwania. Wiele kobiet deklaruje jednak, że nie jest to łatwy okres – złe samopoczucie pojawia się niezwykle często, a towarzyszą mu jeszcze inne symptomy, równie trudne w tolerowaniu. Klimakterium nierzadko trwa bardzo długo – nawet ponad 10 lat. W tym czasie kobiety szukają pomocy u lekarzy i specjalistów, aby codzienne funkcjonowanie było prostsze.
Główne objawy menopauzy
Jeżeli chodzi o menopauzę, to lista możliwych do wystąpienia objawów jest bardzo długa. Najbardziej charakterystyczne są zapewne uderzenia gorąca, na które skarży się bardzo wiele kobiet. Dodatkowo towarzyszy im często problem z zasypianiem oraz wahania nastroju. Jako że klimakterium to czas, w którym kończy się okres naszej płodności – miesiączka także ulega przemianie, a z czasem zanika. Wcześniej możemy jednak doświadczyć nieregularnego krwawienia.
Jak się zmienia ciało podczas klimakterium?
Chociaż większość objawów nie jest widoczna gołym okiem oraz jako że występują one tylko przejściowo, to podczas menopauzy diametralnie może zmienić się wygląd naszego ciała. To coś, czego obawia się wiele pań. Jest to w dużej mierze proces nieunikniony, jednak stosując się do kilku prostych zasad – można go spowolnić. W przeciągu kilku lat trwania klimakterium skóra starzeje się w bardzo szybkim tempie. Wpływ na to ma gospodarka hormonalna, która nie sprzyja nam w tym trudnym czasie.
Poziom estrogenów znacząco spada, a to oznacza, że skóra przestaje być napięta i jędrna. Brakuje jej kolagenu, ale także kwasu hialuronowego. Ciało poddające się grawitacji wygląda znacznie starzej. Pojawiają się zmarszczki i bruzdy, które są trudne w usuwaniu.
Możliwy jest także wzrost wagi, co sprawi, że przestaniemy czuć się komfortowo. Słabną też nasze włosy i paznokcie, którym zaczyna brakować najważniejszych składników odżywczych. Panie skarżą się nie tylko na uderzenia gorąca, ale też suchość pochwy. Nierzadko towarzyszy temu świąd i pieczenie, a dawne aktywności przestają sprawiać nam radość.
Jak zatrzymać procesy starzenia?
Niestety zachodzące w organizmie zmiany są naturalną kolejnością rzeczy. Proces starzenia nie może ulec zatrzymaniu, ale możemy go spowolnić w bardzo prosty sposób – wystarczy prowadzić zdrowy styl życia oraz pozostawać pod kontrolą lekarza. Aby zapobiec utracie jędrności naszej skóry, powinniśmy jak najczęściej uprawiać sport, wykonywać masaże oraz stosować kosmetyki posiadające w składzie niezbędne nam składniki aktywne, których niedobór odczuwamy podczas menopauzy.
Materiał partnera zewnętrznego