Obecnie w mediach kładzie się spory nacisk na kwestię odchudzania. Oczywiście nie chodzi tu tylko o wygląd. Często co prawda z początku właśnie ta sprawa jest punktem motywacyjnym, jednak trzeba pamiętać, że zrzucenie nadprogramowych kilogramów to przede wszystkim lepsze zdrowie. Można się jednak zastanawiać, jaka aktywność fizyczna będzie najlepsza, by zrzucić nadwagę. Warto mądrze się wziąć za odchudzanie, żeby cały proces był zdrowy, a osiągnięte efekty trwałe.

Kiedy masz do zrzucenia sporo kilogramów

Jedne z najpopularniejszych wybieranych aktywności to bieganie, pływanie czy korzystanie z siłowni. Co będzie najlepsze, jeśli jest sporo kilogramów do zrzucenia? Mimo iż bieganie dosyć szybko spala kalorie, to może nie być odpowiednie dla osób z dużą nadwagą. Chodzi przede wszystkim o to, że może nadmiernie eksploatować stawy kolanowe. Przy dużej nadwadze nawet obuwie z amortyzacją może nie być wystarczającym zabezpieczeniem. Dlatego z początku dobrze jest zacząć od wybrania się na basen. Pływanie jest całkowicie bezpieczne dla stawów. Podczas godziny pływania z umiarkowaną intensywnością można spalić około 500 kalorii. Najlepsze rezultaty przyniesie regularność w treningach. Pływanie 3 razy w tygodniu pozwala osiągnąć ujemny bilans kaloryczny w kontekście całego tygodnia i efektywnie zrzucać nadwagę. Dodatkowo podczas pływania tętno zazwyczaj nie jest wysokie i utrzymuje się około 2 strefy. Jest to najlepszy przedział tętna do spalania tłuszczu. Tracąc około 0,5 kg na tydzień odchudzanie będzie zdrowe, a osiągnięte rezultaty trwałe.

dziewczyna na siłowni
Najlepsze rezultaty przyniesie regularność w treningach | fot.: stock.adobe.com

Bieganie czy siłownia?

Mając do zrzucenia kilka czy kilkanaście kilogramów wiele osób zastanawia się, czy lepiej iść pobiegać, czy wykonać trening siłowy. Tak naprawdę obie aktywności pomogą osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Najlepiej jeśli będą ze sobą połączone. Podczas godziny biegania spala się jakieś 600 kalorii. Plan treningowy może obejmować więc np. bieganie 3 razy w tygodniu po pół godziny i jeden trening siłowy trwający 45 min. Bieganie to kardio, podczas którego pracuje się na lepszą kondycję. Ćwiczenia na siłowni z kolei pomagają zbudować masę mięśniową. Zamieniając tkankę tłuszczową na mięśniową zyskuje się jędrne, silne ciało. Dodatkowo im więcej procentowo mięśni w organizmie, tym spala się więcej kalorii na co dzień. Silniejsze nogi i korpus to też szybsze i bezpieczniejsze bieganie. Dobrze jest więc dbać o ciało kompleksowo. Połączenie różnych aktywności wpłynie na szybszą utratę tkanki tłuszczowej.

Walka z nadwagą to sporo pracy. Kilogramy nie przybyły przez jedną noc, dlatego ich zrzucenie też będzie zajmować trochę czasu. Dobrze jest o tym pamiętać i nie zniechęcać się, kiedy efekty nie przychodzą tak szybko jak by się chciało. Najważniejsza jest regularność i spojrzenie na sprawę z perspektywy przyszłości. Nie jest sztuką przez miesiąc wyciskać z siebie siódme poty na siłowni albo ścieżce biegowej, a potem po prostu odpuścić aktywność fizyczną. Do procesu odchudzania trzeba podchodzić cierpliwie i rozsądnie. Takie podejście przyniesie maksimum korzyści dla zdrowia.

APA