Ogrom krążących w internecie, ale też w zbiorowej ludzkiej świadomości, mitów na temat miesiączki jest zatrważający. Wiele osób po prostu nie wie, jak to wszystko działa i, co najgorsze, przyczynia się w ten sposób do powielania błędnych stereotypów dotyczących okresu. Co równie frapujące, same kobiety często nie są do końca pewne, jak funkcjonuje ich organizm w poszczególnych fazach cyklu menstruacyjnego, a to tylko potęguje poczucie, że jest to swego rodzaju wiedza tajemna, którą posiąść mogą tylko odziani w białe kitle naukowcy, przelewający różnokolorowe ciecze z jednej probówki do drugiej.
Czym jest miesiączka?
Miesiączka, potocznie nazywana okresem, jest początkową fazą cyklu menstruacyjnego. Najczęściej polega na całkowicie naturalnym krwawieniu z pochwy. Co miesiąc organizm kobiety przygotowuje się do zajścia w ciążę, jeżeli jednak nie dojdzie do zapłodnienia, macica pozbywa się dodatkowych warstw nabłonka, a wynikiem tego jest właśnie wypływ krwi menstruacyjnej, zawierającej fragmenty wspomnianej tkanki.
Czy podczas okresu można zajść w ciążę?
Mit kardynalny to legendarna odporność na zajście w ciążę podczas miesiączki. Z reguły szczyt płodności osiąga się mniej więcej w połowie cyklu, co oznacza 14. dzień (jeśli nasz cykl jest regularny, tj. trwa 28 dni). Jajnik uwalnia wtedy komórkę jajową w procesie nazywanym owulacją. Jajeczko przedostaje się następnie do macicy i tam czeka na zapłodnienie. To jak to jest? Czy ciąża podczas okresu jest możliwa? Otóż jest! Ludzki organizm nie jest mechanizmem perfekcyjnym, dlatego też nawet jeśli szansa na zajście w ciąże podczas miesiączki jest znikoma, nadal istnieje, a nawet niewielkie wahania w cyklu (powodowane przez, np. dietę, alkohol, antykoncepcję) mogą skutecznie umożliwić połączenie się plemnika (może on przetrwać w macicy do 7 dni!) z komórką jajową.
Wymyślasz sobie ten ból!
Ból podczas okresu jest prawdziwy! Nie mówimy tu o zwykłym bólu głowy czy kopnięciu małym placem w kant szafki. Ból potrafi być tak silny, że konieczne jest wzięcie urlopu od codzienności i zwinięcie się w łóżku, mając nadzieję, że skurcze miną jak najszybciej. Bolesne miesiączkowanie dotyka nawet 20% kobiet. Zaburza ono zwykłe funkcjonowanie, nie pozwala się skupić, zwiększa niepokój i jest najzwyczajniej w świecie nie do zniesienia.
Okres to coś, czego powinnyśmy się wstydzić
To chyba największa przewina zbiorowej ludzkiej świadomości! Jeśli przestaniemy myśleć, że okres jest czymś obrzydliwym, niegodziwym i „brudnym” nic się nie stanie! Niestety dekady, a nawet stulecia pogłębiania stereotypów na temat miesiączki przez różne środowiska doprowadziły do tego, że jeden z najbardziej naturalnych procesów kobiecego organizmu został wepchnięty do najczarniejszych zakamarków koszyka z tematami tabu. Nie powinno być tak, że odczuwamy silną potrzebę ukrywania faktu, że mamy okres, a proszenie o tampon czy podpaskę powinno odbywać się w atmosferze sekretu. Walczmy ze stereotypami i wyciągnijmy okres z cienia wstydu.
Materiał partnera