W Polsce stosunkowo niewiele osób zna swoją grupę krwi. Od lat lekarze i specjaliści apelują, aby nie trwać w ignorancji i zdobywać taką wiedzę. Dlaczego jest to tak istotne? Jej znajomość może bowiem bardzo wiele powiedzieć na temat naszego zdrowia. Poznaj sytuacje, w których wiedza na temat swojej grupy krwi może być przydatna, a nawet niezbędna. 

Grupa krwi a prawidłowe odżywianie

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre pokarmy spożywane niezgodnie z grupą krwi mogą powodować zaburzenia metabolizmu, Dzieje się tak wtedy, kiedy występujące w pokarmach lektyny są niezgodne z antygenem krwi. W efekcie możemy mieć problemy z utrzymaniem wagi, co niekiedy prowadzi do otyłości, którą bez znajomości grupy krwi trudno jest opanować.

Znajomość grupy krwi przed operacją

Znajomość grupy krwi jest niezbędna przed wykonaniem operacji. Chociaż na co dzień nie myślimy o tego typu przypadkach warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli w czasie zabiegu wystąpi potrzeba transfuzji, brak znajomości grupy krwi uniemożliwi jej wykonanie. To z kolei będzie bezpośrednim zagrożeniem dla naszego życia. Właśnie dlatego, jeżeli nie znamy swojej grupy krwi, po przyjęciu do szpitala zostają wykonane badania, które pozwolą na jej ustalenie.

Grupa krwi a ciąża

Swoją grupę krwi należy ustalić jeszcze przed rozpoczęciem starania się o dziecko. Co więcej, współczynnik Rh powinien być ustalony zarówno u matki, jak i u ojca. Dlaczego? Wynika to z faktu istnienia potencjalnego konfliktu serologicznego. Może do niego dojść jeżeli kobieta ma ujemną grupę krwi, a dziecko odziedziczy po ojcu dodatnią. Wówczas przedostanie się komórek krwi płodu do krwiobiegu matki może być potencjalnie niebezpieczne. Świadomość potencjalnego konfliktu jest niezwykle ważna, ponieważ w takim wypadku ciążę uznaje się za zagrożoną i musi być ona prowadzona w specjalnym trybie.

Grupa krwi – kiedy chcesz zostać dawcą

Znajomość swojej grupy krwi jest także niezbędna w sytuacji, kiedy chcemy zostać jej dawcą. Oddawanie krwi to czyn uznawany w społeczeństwie za niezwykle szlachetny, dlatego coraz więcej osób decyduje się zostać dawcą. Niestety, bez znajomości grupy krwi nie jest to możliwe, szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy oddać krew konkretnej osobie. Uniwersalnymi dawcami są jedynie osoby z grupą krwi 0.

Nadal stosunkowo niewiele osób interesuje się znajomością swojej grupy krwi. Niestety, jest to ignorancja, która w wielu przypadkach może nas kosztować życie, dlatego jeżeli jeszcze nie znamy swojej grupy, warto czym prędzej wykonać podania w kierunku jej poznania. Pozwoli nam to nie tylko oddawać krew, ale także uchroni przed sytuacjami skrajnie niebezpiecznymi, takimi jak na przykład wypadek czy operacja, podczas których nasze życie zależy od szybkości wykonania transfuzji. Jednak znajomość grupy krwi to także bardziej przyziemne kwestie, takie jak kontrola metabolizmu, świadome planowanie rodziny czy po prostu prowadzenie zdrowego tryby życia adekwatnego do swoich predyspozycji.


MDZ