Każda choroba ma swoją przyczynę, którą trzeba usunąć – tak już za czasów starożytnych zwykł mawiać wielki medyk Hipokrates. Rozumiano to kiedyś. Niestety dzisiaj, większość lekarzy skupia się na leczeniu skutków chorób, a nie zwalczaniu ich przyczyn.

Inaczej jest natomiast w przypadku lekarzy medycyny ekologicznej. Według tej filozofii, wszelkie choroby powstałe w ostatnich latach są spowodowane przez silne zanieczyszczenia powietrza, gleby, wody oraz spożywanie wysokoprzetworzonych pokarmów, które często nie posiadają żadnych wartości odżywczych, a przy tym zawierają mnóstwo składników toksycznych. Mówimy to u chorobach cywilizacyjnych jak nowotwory, astma, cukrzyca, otyłość czy alergie.

Medycyna ekologiczna mówi o tym, że czynniki środowiskowe są główną przyczyną chorób, zwłaszcza tych przewlekłych. Wszak wokół nas występuje niezliczona ilość toksycznych substancji, które są niewidoczne i niewyczuwalne, a mają bardzo duży wpływ na nasze funkcjonowanie. Czasami nawet zwykłe bóle głowy czy katar, spowodowane mogą być zanieczyszczeniami w naszym domu lub otoczeniu. Co jeszcze może wpływać na pogorszenie stanu naszego organizmu według medycyny ekologicznej? Mogą być to spaliny, grzyby, kurz, pyłki roślin i substancje chemiczne, które odparowują z mebli, farb, dywanów itp. Jest to wytłumaczenie tego, że często po zmianie otoczenia czy remoncie możemy odczuwać dyskomfort ze strony naszego organizmu.

Na czym polega praca lekarza medycyny ekologicznej?

Lekarze tego odłamu medycyny, skupiają się na poszukiwaniu przyczyn chorób w środowisku i starają się opracować bezpieczne i naturalne metody leczenia i prewencji. Po wykryciu danego schorzenia u pacjenta, rola lekarza polega na zdiagnozowaniu czynników, które prowadzą do wywołania dolegliwości. Następnie chory jest uświadomiony, jaka jest przyczyna jego złego samopoczucia i co powinien zrobić, aby powrócić na dobrą ścieżkę zdrowego życia. Chodzi najczęściej o wyeliminowanie szkodliwych czynników i wprowadzenie zdrowych nawyków, w tym korzystanie z żywności ekologicznej, która pozbawiona jest wszelkich alergenów i posiada mnóstwo witamin i minerałów, pozwalających uzupełnić wszelakie niedobory. Takie produkty można znaleźć na stronie: https://www.izielnik.pl/

Nasz kraj, niestety jeszcze mało wie o takim sposobie zwalczania chorób. Popularyzacją medycyny ekologicznej w Polsce, zajmują się głównie dr Józef Krop oraz Jerzy Maslanky.

Podsumowując, medycyna ekologiczna:

  • opracowuje naturalne metody leczenia i prewencji, szukając przyczyn chorób w środowisku,
  • leczy mając na uwadze indywidualne cechy pacjenta,
  • dopuszcza niektóre leki, gdy są niezbędne do ratowania życia lub zdrowia,
  • skupia się na człowieku, a nie chorobie,
  • odkrywa przyczyny popularnych schorzeń.

Materiał partnera zewnętrznego