Oparzenia termiczne i odmrożenia to dwa urazy, które dotyczą skóry i tkanek znajdujących się pod nią. Oba z nich są związane z działaniem temperatury. Zobacz, czym się charakteryzują i na czym polega udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Oparzenia termiczne – charakterystyka urazu
Oparzenia termiczne powstają, gdy na tkanki działa wysoka temperatura. Bardzo często są one spowodowane kontaktem z gorącym przedmiotem, ogniem, parą wodną, wrzątkiem, ale też prądem elektrycznym. Do urazu dochodzi także podczas długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne, gdy nie zastosowano żadnej ochrony skóry.
Objawy zależą od tego, jak rozległe jest uszkodzenie. Wyróżnia się cztery stopnie oparzeń:
- oparzenie 1 stopnia – ból i zaczerwienienie skóry,
- oparzenie 2 stopnia – ból i pęcherze na skórze wypełnione treścią surowiczą,
- oparzenie 3 stopnia – zmiana koloru skóry i jej stwardnienie,
- oparzenie 4 stopnia – brak bólu i zwęglenie tkanek.
Oparzenie termiczne może obejmować mały fragment ciała lub być bardzo rozległe. W skrajnych sytuacjach prowadzi nawet do śmierci. Uraz jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci.
Pierwsza pomoc przy oparzeniu termicznym
Osoba, która uległa poparzeniu, wymaga pomocy świadków zdarzenia. Postępowanie polega na polewaniu przez 15 minut uszkodzonej skóry chłodną wodą. Następnie powstałą ranę trzeba zabezpieczyć jałowym opatrunkiem. Konieczna jest też niezwłoczna wizyta u lekarza.
Czym są i jak objawiają się odmrożenia?
Odmrożenie jest urazem związanym z wyziębieniem tkanek. Przyczynia się do niego przebywanie w niskiej temperaturze, ale niebezpieczne jest także narażenie na silny wiatr i wilgoć. Szczególnie zagrożone są osoby, które przebywają przez długi czas na zewnątrz (zwłaszcza w bezruchu), są ubrane nieodpowiednio do warunków atmosferycznych lub pozostają pod wpływem alkoholu.
Wyróżnia się 4 stopnie odmrożenia:
- odmrożenie 1 stopnia – zaburzenia krążenia krwi (całkowicie odwracalne),
- odmrożenie 2 stopnia – uszkodzenie zewnętrznej warstwy skóry,
- odmrożenie 3 stopnia – uszkodzenie tkanek położonych pod skórą,
- odmrożenie 4 stopnia – martwica tkanek położonych głęboko.
Gdy dochodzi do odmrożenia, w tkankach wytrącają się kryształki lodu. Niszczą one komórki, co skutkuje niedokrwieniem i powstaniem stanu zapalnego. Objawy zależą od stopnia odmrożenia. Początkowo skóra jest zaczerwieniona i piecze, ale z czasem pojawiają się ból, pęcherze i martwica.
Pierwsza pomoc przy odmrożeniu
Osoba z odmrożeniami powinna otrzymać natychmiastową pomoc, aby zatrzymać postęp uszkodzeń. Ważne jest ogrzanie poszkodowanego. Należy jednak zrobić to w odpowiedni sposób. Można użyć koców termicznych i podać do picia ciepły napój (bez alkoholu!), jednak zabronione jest korzystanie z nawiewów i termoforów. Konieczne jest też zdjęcie zimnych ubrań. Na widoczne rany należy nałożyć jałowy opatrunek.
Wskazane jest, aby osoba poszkodowana pozostawała w pozycji leżącej. Należy zapewnić jej profesjonalną opiekę medyczną.
Materiał partnera